امام صادق علیه السلام: سه چیز زندگی را خوش می کند؛ هوای پاک، آب فراوان گوارا، زمین نرم و سست (آماده زراعت).

اثر طبیعی ملی غار ماهی کور

دو نمونه نادر و منحصر به فرد از ماهیان کور غار، در استان لرستان وجود دارد، که مشابه آنها د رهیچ نقطه دیگری از دنیا یافت نمی نشده است. این نوع ماهی‌ها به دلیل این که در آب‌های زیرزمینی و در تاریکی غارها زندگی می‌کنند به ماهی کور غار معروف هستند. زیستگاه این دو نوع ماهی در یک غار یا حفره آبی، واقع در زیر کوه چیلنگ در شمال غربی روستای لون، از توابع بخش پاپی در شهرستان خرم‌آباد قرار دارد.

مشخصات ماهیان کور غار لرستان

گونه اول ماهی کور غار، با نام علمی iranocypris typhlops از خانواده کپور ماهیان است. این گونه که ۴ تا ۵ سانتی متر طول دارد دارای دو جفت سبیلک است که یک جفت آن روی لب بالا و جفت دیگر در گوشه دهان قرار دارد. سر این ماهی تا حدودی پهن است و هیچ اثر خارجی از چشم در آن دیده نمی‌شود. رنگ ماهی به کوشش دکتر بریان کد از کشور کانادا، از سال ۱۹۹۰ به عنوان گونه در معرض گونه آسیب در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از گونه‌ها قرار گرفته است.

گونه دوم ماهی کور غار، با نام علمی paracobits smithi از خانواده سگ ماهیان است. این نوع ماهی علاوه بر این که از داشتن چشم محروم است، رنگدانه و فلس هم ندارد. سه جفت سبیلک دارد که دومین جفت ار آن‌ها به خوبی رشد کرده است و به انتهای سومین جفت می‌رسد. متوسط طول بدن آنها ۴۵ میلیمتر گزارش شده است. سگ ماهی کور ایران از سال ۱۹۹۶ در لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر قرار گرفته است. این نوع ماهی توسط زیست شناسی انگلیسی آنتوان اسمیت کشف و در موزه تاریخ طبیعی انگلستان به نام خود وی ثبت شد.