پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

اطلاعیه صدور پروانه عادی شکار پرندگان آبزی و کنار آبزی

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

"پروانه عادی شکار پرندگان آبزی و کنار آبزی در سال ۹8 در استان لرستان صادر نخواهد شد".

نبی اله قائدرحمتی معاون فنی اداره کل محیط زیست لرستان درخصوص صدور پروانه شکار پرندگان در نیمه دوم سال 98 گفت : شکار کلیه پرندگاه آبزی و کنار آبزی (مهاجر وغیره ) در استان لرستان ممنوع می باشد.

 قائدرحمتی علت ممنوعیت شکارپرندگان آبزی و کنار آبزی (مهاجر وغیره )  در استان را احتمال بروز آنفولانزای فوق حاد این  پرندگان و اینکه اکثر محل های تجمع آنها در مناطق تحت مدیریت و شکار و صید ممنوع استان واقع شده اند اعلام کرد و گفت : در همین راستا تمهیدات لازم در زیستگاه های مذکور جهت حمایت، حفاظت و جلوگیری از هرگونه تهدیدات احتمالی به کار گرفته شده است و با متخلفین طبق قانون به شدت برخورد می شود.

وی افزود: دراستان لرستان فقط شکار پرندگان خشکی زی (کبک، تیهو وکبوتر ) با اخذ پروانه شکار و صید و با رعایت کلیه محدودیتهای زمانی و مکانی و...تا پانزدهم دیماه در مناطق آزاد استان مجاز می باشد و شکار در مناطق چهارگانه (اثر طبیعی­ملی غار ماهی کور، پناهگاه های ­حیات وحش ازنا و سمندر لرستانی 1 و مناطق حفاظت شده  اشترانکوه و سفیدکوه خرم آباد ) ؛مناطق شکار ممنوع استان (  (قالیکوه الیگودرز-هشتاد پهلو-گرین الشتر–چهارشاخ نور آباد- گنجینه ، سرکن بابا حبیب کوهدشت و رومشکان -تالابهای پلدختر) و زیستگاه های حساس استان (تنوردر دورود وبیشه دالان بروجرد-زیستگاه های سمندر لرستانی2"شادابکوه")) ممنوع بوده و دریافت کنندگان پروانه، صرفا مجاز به شکار در مناطق آزاد طبق ضوابط مربوطه هستند.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان بهای پروانه شکار پرندگان خشکی زی را سه میلیون ریال و اعتبار آن را دوماهه و از تاریخ 15/8/98 لغایت 15/10/98 اعلام کرد.

وی گفت : این دستورالعمل در راستای سیاست های راهبردی سازمان در حوزه محیط زیست طبیعی جهت حفاظت هرچه بیشتر از حیات وحش همراه با بهره برداری پایدار و اصولی از منابع زیستی طبیعی استان و بر اساس نتایج  سرشماره های سالیانه  صادر شده است.

قائدرحمتی یکی از مزیت های این دستورالعمل را کاهش زمان فصل شکار جهت حفاظت از گونه های قابل شکار ، با توجه به شرایط زیستی، عادات بیولوژیک، نیازهای غذایی و طبیعی گونه ها و جمعیت های قابل برداشت عنوان کرد و از مردم خواست که قوانین و مقررات مرتبط را  رعایت نمایند.

وی یکی دیگر از مزیت های این دستورالعمل را توجه به جوامع محروم و بومی ، محلی که وابستگی معیشتی به شکار دارند دانست و افزود: حداقل ۵۰ درصد از پروانه های صادره به شکارچیان بومی و جوامع محلی محروم که وابستگی معیشتی به شکار دارند درنظر گرفته شده و این موضوع در دستورالعمل صادره نیز قید شده است.

وی در پایان عنوان کرد که متقاضیان پروانه شکار پرندگان خشکی زی در زمان مقرر (پانزدهم آبانماه) می توانند جهت دریافت پروانه به کلیه ادارات محیط زیست سراسر استان مراجعه و پروانه مورد نظر خود را دریافت نمایند.

 

ضوابط:

 • شکار کبک ، تیهو و کبوتر از تاریخ صدور تا پانزدهم دی ماه 98 فقط روزهای پنج شنبه و جمعه هرهفته مجاز می باشد.
 • دارنده این پروانه در هر مسافرت مجاز است حداکثر تعداد چهار (4) قطعه از پرندگان قابل شکار مجاز را شکار نموده و لاشه آنها را همراه داشته باشد مشروط به آنکه تعداد کبک ، تیهو و کبوتر در مجموع از چهار قطعه تجاوز ننماید.

این پروانه در موارد ذیل اعتبار ندارد و عدم رعایت آن در حکم تخلف محسوب می شود

 • شکار بدون در نظر گرفتن موازین شرعی
 • شکار کلیه پرندگان وحشی به غیر از کبک ، تیهو و کبوتر
 • شکار در اثر طبیعی-ملی غار ماهی کور, پناهگاه های حیات وحش سفید کوه ازنا و سمندر لرستانی1, مناطق حفاظت شده (اشترانکوه وسفیدکوه خرم آباد)و سایر مناطق شکار ممنوع و زیستگاه های حساس استان(قالیکوه الیگودرز-هشتاد پهلو-گرین الشتر–چهارشاخ نور آباد- گنجینه،سرکن و بابا حبیب کوهدشت و رومشکان -تالابهای پلدختر-تنوردر دورود وبیشه دالان بروجرد-زیستگاههای سمندر لرستانی2"شادابکوه")
 • شکار در فصول و ساعات ممنوعه و یا با وسایل و طرق غیر مجاز
 • ایجاد و استفاده از کومه برای شکار پرندگان وحشی
 • شکار بیش از تعداد تعیین شده برای هر یک از پرندگان مجاز قابل شکار.
 • خرید و فروش هر گونه پرنده وحشی باستثناء این پروانه ممنوع می باشد

تذکرات مهم :

 • این پروانه فقط برای شکار پرندگان طبق مفاد متن و توضیحات مندرج در ظهر آن معتبر است و در غیر اینصورت به منزله تخلف و سوء استفاده از اسناد و اوراق دولتی تلقی می شود واین پروانه صرفا در محدوده استان لرستان قابل استفاده و دارای اعتبار می باشد.
 • با توجه به احتمال بروز آنفولانزای فوق حاد پرندگان و یا در صورت بروز بیماری و اعلام ممنوعیت شکار از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، دارنده پروانه مکلف و متعهد خواهد بود از هرگونه شکار ممانعت نماید و ملزم به رعایت کلیه قوانین و مقررات اعلامی از طرف محیط زیست می باشد.

 

بازگشت