پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

بازدید رایگان از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی لرستان به مناسبت روز جهانی موزه و تنوع زیستی

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان از بازدید رایگان از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی لرستان به مناسبت روز جهانی موزه و تنوع زیستی خبر داد.

نبی اله قائدرحمتی معاون  فنی محیط زیست استان لرستان گفت: به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی موزه"28/2/98" و تنوع زیستی"1/3/98" جهت آشنایی عموم جامعه با محیط زیست و تنوع زیستی  وتنویر افکارعمومی و ارتقای سطح آگاهی در مورد اهمیت و ارزش موزه های تاریخ طبیعی  و تنوع زیستی بازدید از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی استان از تاریخ28/2/98 لغایت3/3/98 به مدت یک هفته رایگان می باشد.

نبی اله قائدرحمتی در خصوص چگونگی و زمان بازدید از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی  گفت: کارشناسان موزه تاریخ طبیعی و  تنوع زیستی از ساعت 8 صبح لغایت 13  آماده همکاری و ارائه توضیحات فنی و تخصصی به بازدیدکنندگان هستند.

علاقه مندان می توانند از تاریخ 28/2/98 لغایت 3/3/98 از ساعت 8 الی 13 جهت بازدید رایگان از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی استان به ساختمان موزه و معاونت فنی اداره کل مراجعه نمایند.

روز جهانی موزه  توسط شورای بین المللی موزه ها نامگذاری و هر ساله در روز ۱۸ می (28 اردیبهشت) تمامی كشورهای عضو، برنامه های آموزشی و تفریحی متنوعی را برگزارمی کنند.
شعار روز جهانی امسال موزه تحت عنوان  " موزه ها به عنوان کانون های فرهنگی با آینده سُنت " نامگذاری شده است موزه های تاریخ طبیعی مکان های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و تحقیقاتی هستند که به منظور آشنایی جوامع جهت ارتقاء آگاهی های عمومی در مورد جانوران، گیاهان، فسیل ها، و همچنین زیستگاه های طبیعی آنها ایجاد می شوند با توجه به شعار امسال درفرهنگ عامه در لرستان  به تعدادی از جانوران پیشوندهایی مانند حاجی،  سید، مرغ حق، یاکریم و غیره می دهند و برای آن جانور تقدسی قائل شده و بدینوسیله این مکانیسم فرهنگی سبب حفظ نسل این جانوران که معمولا جانوران مفید، کم آزار، مهاجر، یا کمیابی هستند گردیده است . این باور هنوز هم در میان مردم  به ویژه بومیان محلی در لرستان از میان نرفته و کسانی از اهالی یا غیر محلی ها که به دلائل گوناگون این جانوران را آزاربدهند یا از زیستگاهشان خارج کنند جلوگیری و مورد نکوهش قرار می دهند.

مثلا در برخی از مناطق که سمندر  كوهستاني  لرستان  زیست میکند آرامگاه هایی وجود دارد، از جمله این مناطق میتوان به امامزاده شاهزاده احمد و حاجی باریک آب اشاره نمود. مردم این منطقه و خیلی از دیگر مردم کشور به زیارت این مکان های مقدس رفته و زمانی را در طی روز یا هفته در این مکان ها میگذرانند، ولی به گونه سمندر آسیبی وارد نمی شود .این موضوع از این نظر حائز اهمیت میباشد که زیستگاه سمندر  كوهستاني  لرستان  که در این نواحی وجود دارد تحت تاثیر رفتارهای جوامع مختلف قرار میگیرد ولی به دلیل وجود دو امامزاده در اطراف زیستگاه سمندر  كوهستاني  لرستان  حفاظت مردمی از سمندر  كوهستاني  در این دو ناحیه به حداکثر رسیده است وبه نوعی به این گونه جانوری مصونیت بخشیده است.در کل ما میتوانیم نتیجه بگیریم که اعتقادات مردمی نقش مهمی در بقاء تنوع زیستی "گونه های گیاهی و جانوری" از دیر باز تا کنون داشته است.بنابراین نقش آداب و سنن در حفظ محیط زیست چشمگیر بوده و موزه ها علاوه بر نقش آموزشی می توانند در تبادل فرهنگ ها نیز موثر و تاثیر گذار باشند.

                                     

بازگشت