پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

سیمای طبیعی استان لرستان در یک نگاه

توسط اکرم احمدی (دیدگاه‌ها: 0)

سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۱

سیمای طبیعی استان لرستان در یک نگاه :

استان لرستان با مساحت 28306 کیلومتر مربع، 7/1% از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که با توجه به قرار گرفتن در قلب زاگرس چین خورده و همسایگی جنوب، غرب و استانهای مرکزی و همچنین تغییرات ارتفاع فراوان، دارای اقلیم ها و کلیماهای متفاوتی در محدوده جغرافیایی خود می باشد.

اختلاف ارتفاع از ارتفاع 500 متری در جنوب استان تا 4100 متری قله سن بران اشترانکوه گواه این مطلب می باشد. تنوع اقلیمی و تغییرات آب و هوایی در زون های ارتفاعی متفاوت، پراکنش زمانی و مکانی مناسب با رش، وجود تیپ های متفاوت دشت، تپه و کوهستان سازندها و خاک های متنوع ، منابع سطحی و زیر زمینی فراوان، صخره های صعب العبور و دست نیافتنی و غارهای کارستیک پر آبدور از دسترس، یخچالهای کوهستانی، قلل مرتفع و ... موجب گردیده تا تنوع زیستی کم نظیری را در سطح استان شاهد باشیم.

در استان لرستان تا کنون بیش از 1800 گونه گیاهی شناسا یی گزارش و ثبت شده که تعداد بسیاری از آنها بومی، آندمیک و خاص استان میباشند، همچنین521 گونه پرنده، 42 گونه پستاندار،50 گونه خزنده،5 گونه دوزیست و حدود 20 گونه ماهی در رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه های کوهستانی شناسایی و ثبت شده که می توان گفت تجمع چنین فون و فلور ی اگر در دنیا بی نظیر نباشد کم نظیر و منحصر به فرد است.files/news/khabar/images.jpeg

سازمان محیط زیست کشور وبه تبع آن محیط زیست استان لرستان]همواره تلاش می کند تا با جلوگیری از تخریب و هدر رفت منابع طبیعی و حیات وحش، نمونه هایی از این مواهب الهی را به شکل طبیعی و بکر جهت استفاده های مختلف و نسل های آتی تحت حفاظت و حمایت خود قرار دهدبه نحوی که تا کنون توانسته 22/6 % از کل مساحت استان را تحت عناوین اثر طبیعی – ملی (غار ماهی کو ر) ، مناطق حفاظت شده (اشترانکوه و سفید کوه خرم آباد) ثبت و با توجه به ضوابط قانونی مدیریت مستقیم نماید. files/news/khabar/gahar1.jpgدر این راستا معاونت محیط طبیعی استان با توجه به ظرفیت و پتانسیل عرصه های طبیعی استان، برخورداری از اقلیم چهار فصل و تنوع زیستی در حوزه های گیاهی و جانوری ناشی از تنوع اکوسیستمهای خشکی و آبی و وجود ذخایر ژنتیکی ، ارزشمندگیاهی و جانوری نظیر جنگلهای بلوط، بنه، ارس و گونه های جانوری نظیر پرندگان شکاری، کبک دری، خرس قهوه ای، پلنگ، کل و بز کوهی، قوچ و میش، ماهیان کور غار، سمندر لرستانی و ... برنامه ریزی و اقدامات لازم به منظور احیاء زیستگاه ها و زیست بوم های استان را در اولویت کاری خود قرار داده و با ارسال طرح ها و پیشنهادهای تخصصی جهت ارتقاء و افزایش سطح حفاظتی مناطق و گونه ها به سازمان متبوع جهت سیر مراحل قانونی اقدامات لازم را بعمل آورده که در صورت تصویب و ثبت آن هاسطح مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان به حدود 15% افزایش خواهد یافت.files/news/khabar/sanjab.jpg

نبی اله قائد رحمتی

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان

 

بازگشت