پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

مشاهده یلوه حنایی برای نخستین بار در لرستان

توسط اکرم احمدی (دیدگاه‌ها: 0)

یلوه حنایی پرنده ایست از راسته درناشکلان و از تیره یلوه ییان . این پرنده در علفزارها و زیستگاههای دارای پوشش گیاهی نسبتا" بلند و سرسبز دیده می شود ، از آبهای راکد اجتناب می کند . با توجه به تک زی و منزوی بودن یلوه حنایی ، مشاهده آن در طبیعت به سختی امکان پذیر است . این پرنده در کشورهای منطقه مدیترانه و نیز کشورهای عربی پراکنش دارد . احتمالا" در ترکیه زادآوری می کند اما در مورد تولید مثل آن در سایر مناطق اطلاعات موثقی وجود ندارد . این گونه از نظر وضعیت حفاظتی در لیست سرخ سال 2011 اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت با تهدید کم قرار دارد .

از مهمترین دلایل کاهش جمعیت این گونه می توتن به تخریب زیستگاهها ، شکار بی رویه و عدم دسترسی آسان به مواد غذایی اشاره کرد . لذا کنترل شکار و صید و جلوگیری از تخریب محل های تولید مثل این پرنده ضروری بنظر می رسد و نیازمند برنامه حفاظتی ویژه برای جلوگیری از وارد شدن در لیست گونه های در حال انقراض است .

پراکنش گونه یلوه حنایی در مناطق شمالی ایران بویژه در استان گیلان است ( اسکات و همراهان 1354 ) . بر اساس کتاب پرندگان خاور میانه ، وضعیت زادآوری این کونه در ایران مشخص نیست .

در تاریخ 26 شهریور 1389 یلوه حنایی برای نخستین بار در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد مشاهده و شناسایی گردید . با گزارش مشاهده یلوه حنایی برای اولین بار از لرستان به نظر می رسد منطقه پراکنش این گونه گسترده تر از تصورات قبلی باشد .

 

منابع :

اسکات و همکاران 1354

راهنمای پرندگان ایران / جمشید منصوری

احمد براتی / گزارش / بولتن تخصصی پرنده شناسی ایران .

گرد آورنده : محسن امیری ( کارشناس محیط طبیعی )

بازگشت