پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

باران رحمت عفو وبخشش به محیط بان لرستانی زندگی دوباره بخشید

توسط اکرم احمدی (دیدگاه‌ها: 0)

دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱

18 شهریور  1390 آبستن حادثه ای تلخ و ناگوار بود که در آن جوانی راهی دیار باقی شد و جوانی دیگر راهی زندان ، اما برگشتن به گذشته و بازگو کردن جزئیات چاره ای را دوا نخواهد کرد به همین دلیل به امروز می آییم و به واژه ی پرمعنای صلح و سازش می پردازیم .

صلح و آشتی از نگاه اسلام

يكي از برنامه‌هاي مهم اسلام، ايجاد تفاهم و زدودن كدورت‌ها و دشمني‌ها و تبديل آن به دوستي و مودت و صميمت در ميان برادران ديني است؛ چرا كه زندگي انسان‌ها به طور كلي خالي از رنجش و كدورت و خصومت نيست .

چنانكه اميرمؤمنان علي(ع) در يكي از وصاياي خود به فرزندانش مي‌فرمايد:

«اني سمعت جدكما رسول الله(ص) يقول: اصلاح ذات البين افضل من عامه الصلاه و الصيام».

« از جد شما شنيدم كه اصلاح و آشتي دادن ميان مردم از يك‌سال نماز و روزه (مستحبي)برتر است».

 

اسلام برخلاف مكتب‌هاي ديگر، مسلمانان را برادر يكديگر معرفي مي‌كند و مي‌فرمايد:

«مؤمنان برادر يكديگرند، بنابراين ميان دو برادر خود صلح و آشتي برقرار سازيد و تقواي الهي پيشه كنيد، تا مشمول رحمت او شويد». (حجرات/10)

 

اگر اسلام به آشتي ميان مردم اين قدر اهميت داده، به خاطر اهميت و نقش آن در اتحاد و يكپارچگي خانواده‌ها و بالاخره قدرت جامعه‌ی مسلمانان است و مي‌توان گفت كه اصلاح و برقراري آشتي، يكي از اركان قوام جامعه‌اي نيرومند مي‌باشد.

ما هم اگر از دستمان بر مي‌آيد، نفوذکلامی داريم، آبرویی و احترامی میتوانیم به یاری گیریم و يا به هر نحوي كه مي‌توانيم سعي كنيم بين اشخاص يا گروه ها يا جامعه و برادران ديني خود صلح وآشتي برقرار سازيم. و روح گذشت ، برادری و ایثار را در جامعه بگسترانیم نه اينكه خداي ناكرده به جاي صلح و آشتي و به ظاهر مصلح و دلسوز، با رفتار و گفتار و كردار خود سبب كدورت و خصومت بين اشخاص يا خانواده‌ها شویم و مشمول آيه‌ی «والفتنة اشد من القتل» گردیم .

گذشت کلمه ای به وسعت معنایش

امام على عليه‏السلام : اَلعَفوُ تاجُ المَكارِمِ؛ گذشت، اُوج بزرگواريهاست.  ((غررالحكم، ج1، ص140، ح520 ))

مدارا و عفو از مهم‌ترین عناصر استوارسازی ارتباطات میان‌فردی، آرامش فردی و فضیلتهای اخلاقی است.  با نگاهی به مفهوم مدارا و عفو،  میتوانیم به ارزش و جایگاه آن در عرصه‌های مختلف زندگی برسیم .

اما چه شد که خانواده مرحوم گذشت کردند در این زمینه برادر بزرگتر ایشان در مصاحبه ای تلویزیونی گفت : ما اول که به خاطر رضای خدا و بعد به احترام بزرگترها و ریش سفیدا ن فامیل تصمیم گرفتیم که گذشت کنیم . درست است برای ما اتفاقی تلخ افتاده ، اما گذشت کردیم تا خانواده دیگری هم مثل ما داغدار نشود ، ان شاء الله که روح برادرم در آرامش باشد .

"خون بس" سنتی به قدمت  درختان کهنسال بلوط  زاگرس

سرزمین لرستان از دیرباز رستنگاه فرهنگ ها و سنت هایی ماندگار بوده است  که هنوز هم برخی از این سنت ها در بین مردم رواج دارد یکی از این سنت های کهن که قدمتی طولانی دارد  « خون بس » میباشد .

خون بس یادگار مردمانی است که در اوج مصیبت و آشفتگی  گذشت را  جایگزین غضب خود کرده اند .خون بس که با نام  دیگری چون « خین و صلح از آيين هاي ديرين  استان  لرستان است كه با وساطت ريش سفيدان، معتمدان و بزرگان طوايف، صلح و آرامش ، به دنبال کشته شدن فردی از یک طایفه توسط فردی از طایفه دیگر ، وجود داشت ، وضع نموده اند.  اکنون نیز احياي سنت «خون بس»،  محیط بان لرستانی را از مرگ نجات داد .files/news/khabar/ko1.jpg

 

برپایی مراسم خون بس

مراسمی در مسجد امام هادی با حضور 700 نفر از بزرگان دو خانواده و مسئولان استان از جمله مهندس بیرانوند نماینده محترم بروجرد در مجلس حاج آقا طاهری رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر استان کاکولوند معاون رئیس کل دادگستری استان و رئیس شوراهای حل اختلاف استان رازانی دادستان خرم آباد حاج آقا عباس زاده مشاور فرهنگی استاندار مدیران کل برخی از دستگاههای استان از جمله منابع طبیعی ، بنیاد مسکن و ... فرماندهان سپاه ، بسیج و نیروی انتظامی و همکاران شاغل در محیط زیست استان جلسه ای برگزار و مراسم صلح و سازش  با عنایت و الطاف حضرت حق به خوبی برگزار شد.

رازانی ، دادستان عمومی انقلاب خرم آباد طی مصاحبه خبری شبکه استانی افلاک گفتند که : با توجه به اینکه متهم پرونده مأمور دولت بود ، مأمور محیط زیست بود و با سبق تصمیم ، با سوء نیت مرتکب این جرم نشده بود و نخواسته بود که واقعاً فردی را با تصمیم قبلی به قتل برساند بنابراین از همان ابتدا به خیر اندیشان توصیه شد که تلاششان را انجام بدهند تا بلکه بتوانند بین دو خانواده سازش ایجاد کنند . الحمدالله که تلاشهای آنان هم منتهی به نتیجه شد و سازش بین دو خانواده ایجاد شد .files/news/khabar/ko2.jpg

صحبتهای مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان :

مهندس بازگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستا ن در این زمینه گفت :  محیط بان محیط زیست لرستان در حین خدمت خود منجر به کشته شدن یک نفر شده بود که با گذشت خانواده نیک اندیش خرم آبادی محیط بان از مرگ نجات پیدا کرد.  

وی در پایان از همراهان و واسطه گران این موضوع تشکر کرده و گفت: امروز واژه ای پیش روی ماست با عنوان گذشت ، کاری که خیلی ها یاری دادند که به سرانجام برسد .  من تشکر میکنم از همه ی کسانی  که  قدمی هرچند کوچک در این راه برداشته اند ، بزرگانی و ریش سفیدانی که با پادرمیانی و وساطت غضب و التهاب جوانان طایفه را فروکش میکردند ، همسایه ای ، دوستی ، آشنایی که به سهم خود پادرمیانی میکرد ، مسئولین و دست اندرکارانی که بی دریغانه یاری میرساندند و حتی مطبوعات و رسانه هایی که در برقراری صلح و آرامش و حل موضوع کمک کردند و علیرغم داغ بودن خبر دست نگه داشته ، از آن گذشتند و یا به آن پرداخت نکردند تا موضوع به آرامی فیصله پیدا کند .

 

اکرم احمدی - روابط عمومی حفاظت محیط زیست لرستان

  

بازگشت

افزودن یک دیدگاه