پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

تشکیل کارگروه تخصصی مخاطرات زیست محیطی در اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان

توسط اکرم احمدی (دیدگاه‌ها: 0)

در این کارگروه که در محل اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان برگزار گردید جمعی از دستگاههای اجرایی استان از قبیل محیط زیست ، شرکت آب منطقه ای ، جهاد کشاورزی ، هواشناسی ، صنعت و معدن و تجارت ، مدیریت بحران ، شهرداری خرم آباد ، نیروی انتظامی ، سازمان همیاری شهرداریها ، راهنمایی و رانندگی ، هلال احمر گرد هم آمده و به بحث و تبادل نظر پرداختند .

محتوای جلسه پیرامون هدف از تشکیل کارگروه و بررسی چگونگی مشارکت و همکاری بین دستگاههای اجرایی و ارائه راهکارهای اجرایی بود ، راهکارهایی در راستای برطرف کردن و کاهش فعالیتهای مخاطره آمیز و پیش بینی و پیشگیری از مخاطرات زیست محیطی که با زندگی انسانها و بطور کلی تری همه ی جانداران در ارتباط است .

در ابتدا مهندس بازگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان به عنوان رئیس جلسه ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور دستگاههای دعوت شده به بیان لزوم توجه جدی به محیط زیست و خطرات و بحرانهای مرتبط با آن پرداخته و اینگونه بیان نمودند که : امروزه در استان ممکن است یک موادی در کارخانه ای یا در محصولی وجود داشته باشد که وقتی وارد آبهای جاری شده و باعث بروز مشکلاتی بر روی سلامت انسان شود که هیچگاه متوجه موضوع و علت نباشیم. این کارگروه قصد دارد مسائل و خطراتی را که در بحث محیط زیست وجود دارد شناسایی کرده و برای مقابله و پیشگیری از آن برنامه ریزی کند. مثلاً اگر به یکباره در موجی از گرد و غبار قرار گرفتیم آیا ماسک به اندازه کافی وجود دارد ؟ آیا آموزشهای لازم به مردم داده شده که موقع وقوع این پدیده چگونه عمل کنند ؟

 اگر امروز وضعیت خرگوشناب این است و یا یا رودخانه کشکان در بحران قرار دارد به دلیل عدم پیش بینی و پیشگیری به موقع است .

  وی با عنوان نمودن مخاطرات زیست محیطی همچون خشکسالی ، گرد و غبار ، پسماندها ، آلودگی منابع آبی و تخریب رودخانه ها افزودند که : به زبان ساده هدف اینست که مخاطرات زیست محیطی استان راشناسایی کنیم وبرای پیش گیری ا ز آنها برنامه ریزی کنیم وآمادگی لازم خودرا برای مقابله با آنها درهنگام بروزشان پدیدآوریم وبتوانیم بموقع مقابله نمائیم ودرنهایت به بازسازی منطقه پس از رفع بحران بپردازیم.

در ادامه ی صحبتهای ایشان مهندس سیفی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای به وجود 30 سد مخزنی در استان اشاره نموده و عنوان نمودندکه : این سدها در مقابل حوادث مقاوم بوده و قدم مثبتی در راه کمک به محیط زیست در راستای حفظ منابع آبی استان  میباشد .

سپهوند مدیر کل هواشناسی استان نیز از جمعبندی نظریه های کارشناسان صحبت کرده و بیان کرد که : بهتر این است که کارشناسان نظریه های خودرا براساس شناسایی مخاطرات و پیشگیری از آنها جمعبندی کرده و این گزارش نهایی در جلسه مدیران مطرح گردد .

در تکمیل صحبتهای ایشان مهندس رضا معاون امور صنایع از صنعت و معدن و تجارت نیز از جای خالی سازمانهایNGO ها در این برنامه که میتوانند یک بازوی کمکی باشند صحبت کردند .

آنچه که روشن است ارتباط جهاد کشاورزی با محیط زیست میباشد که به نوعی لازم و ملزوم همدیگرند و طاهری مقدم نیز این ارتباط را با مثالی برای جمع توضیح دادند که : اگر بخواهیم در پایین دست کشاورزی خوبی داشته باشیم بهتراست  در بالادست جنگل و مرتع و در واقع زیستگاههای گیاهی و جانوری خوبی داشته باشیم. به همین دلیل خیلی از مخاطراتی که در طبیعت وجود دارند از صنعت کشاورزی هم دور نمیباشند مثل خشکسالی که باحفظ جنگلها و زیستگاهها میتوانیم با آن مقابله کنیم.files/news/khabar/MOKA-1.jpg

در این ارتباط هلال احمر نیز آمادگی خود را جهت دریافت برنامه هایی در ارتباط با آموزشهای لازم برای هنگام  وقوع مخاطرات لازم اعلام کردند . همچنین فرهادی ، رئیس پلیس پیشگیری نیز ضمن اعلام آمادگی خود خواستار این شدند که در جلسه بعدی چه باید کردها بررسی شود. 

درپایان نیز این جلسه تصمیمات وتوافقاتی مبنی بر :

  الف - تشکیل دبیرخانه ی کارگروه مخاطرات زیست محیطی درمحل اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان

  ب - تعیین وتشکیل کمیته های تخصصیکارگروه

 ج - تعیین دبیر

د - در نهایت تعیین شد که تمام دستگاههای عضو کارگروه  کارشناسان متخصص خود را جهت شرکت در کمیته تخصصی به دبیرخانه اعلام نمایند .

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه