پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

سمندر لرستانی از سرمایه های استان لرستان

توسط اکرم احمدی (دیدگاه‌ها: 0)

با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان ، معاونت گردشگری استان و موسسه خزنده شناسان پارس کارگاه آموزشی با عنوان راهکارهای حفاظت از گونه در خطر انقراض سمندر کوهستانی لرستان با حضور محیط بانان مناطق ، همیاران ، گروه های کوهنوردی و تشکل های مردم نهاد برگزار گردید .

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این راستا اذعان نمودند که : این کارگاه با هدف شناسایی و حفاظت از سمندر لرستانی به مدت سه روز برگزار می شود که در آن راههای حفاظت از این گونه جانوری به شرکت کنندگان ارائه می گردد .

محمد حسین بازگیر اظهار داشتند : سمندر لرستانی جزو سرمایه های استان لرستان است که می طلبد در حفاظت و حراست از آن توجه بیشتری انجام گیرد.

ایشان عنوان نمودند که متاسفانه علاوه بر نیروی انسانی ؛ آلودگی آب ، برداشت بی رویه آب از زیستگاه سمندر ، قاچاق سمندر و سیلاب ها از آسیب های جدی برای این گونه جانور است .

مهندس بازگیر بیان داشتند که : 300 گونه سمندر در دنیا وجود دارد که از این تعداد 8 گونه به خاور میانه اختصاص دارد و از این 8 گونه ، 5 گونه به کشور ایران اختصاص دارد که مهمترین این گونه سمندر لرستانی اندمیک و خاص لرستان است .files/news/khabar/k-sa1.jpg

مهندس قائد رحمتی معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست لرستان نیز در مورد برگزاری این کارگاه بیان نمودند که : گونه سمندر کوهستانی لرستان از نظر " اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت " در وضعیت "در آستانه انقراض " قرار دارد و سطح پراکنش جهانی این گونه ، استان لرستان و شمال استان خوزستان است که این گونه آموزشها و برگزاری چنین کارگاههایی علاوه بر اشاعه فرهنگ زیست محیطی بین اقشار جامعه ، کمک شایان توجهی در حفاظت از این گونه ارزشمند خواهد داشت .

بازگشت

افزودن یک دیدگاه