پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

افزایش سطح مناطق شکار و صید ممنوع در استان لرستان

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان از اضافه شدن بند خاکی خروسان ازنا، به مناطق شکار و صید ممنوع این استان خبر داد.  

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: بند خاکی خروسان شرایط یک تالاب مصنوعی را دارد و بر اساس سرشماری های صورت گرفته، سالیانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی می باشد که پس از مکاتبات و پیگیری های صورت گرفته باسازمان حفاظت محیط زیست و طرح موضوع در کمیته های تخصصی،  با استناد به بند "و" ماده 6 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، از تاریخ 18 آبانماه  98 به مدت پنج سال جهت حفاظت از تنوع زیستی استان، بعنوان  منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع اعلام شد.

نبی الله قائدرحمتی در خصوص وضعیت تالاب اظهار داشت: این تالاب، در اثر ایجاد یک سد خاکی چند منظوره در سال 1371 توسط جهاد سازندگی به وجود آمده که مساحت سطح آبی آن 7/12 هکتار می باشد و در آخرین سرشماری  120 گونه پرنده در آن  مشاهده شده که از این تعداد، 35 گونه  پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی و 85 گونه خشکزی بوده است.

 معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان از گونه های شاخص این محدوده  به اردک سرسبز و بلوطی، باکلان، فلامینگو، چنگر معمولی، کشیم بزرگ، چارخو و کاکایی سرسیاه اشاره کرد و گفت: ارزشهای تفرجی – گردشگری این منطقه طی چند دهه اخیر باعث شده که حمایت های مردمی جهت حفاظت و استفاده خردمندانه از پتانسیل های این منطقه خصوصا در بحث پرنده نگری بیشتر شود.

قائد رحمتی گفت: وسعت این منطقه که در حوزه استحفاظی شهرستان ازنا  واقع شده، حدود هفتصد و پنجاه هکتار است و  با اضافه شدن این سطح به مناطق شکار و صید ممنوع استان، وسعت این مناطق به 245398 هکتار افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: وسعت مناطق شکار و صید ممنوع استان سطحی معادل66/8 درصد مساحت استان است که با ارتقاء سطح این مناطق، وسعت مناطق تحت مدیریت در لرستان به 16 درصد مساحت استان افزایش می یابد.

بازگشت

افزودن یک دیدگاه