پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

افزایش چشمگیر جمعیت حیات وحش شاخص، در پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان در بازدید و پایش میدانی از پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا، از افزایش چشمگیر جمعیت حیات وحش شاخص در این منطقه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان به همراه تعدادی از روئسای ادارات ستادی و نیروهای یگان حفاظت، از پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا بازدید نموده، و وضعیت حفاظتی این منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

فتحی بیرانوند در این بازدید با حضور در ارتفاعات منطقه، ضمن گشت و کنترل، به بررسی جمعیت حیات وحش شاخص این پناهگاه به ویژه قوچ و میش پرداختند.

 وی با ابراز رضایت از افزایش چشمگیر جمعیت قوچ و میش در پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا، حفاظت مستمر و ایجاد شرایط زیستگاهی مناسب را برای این منطقه لازم و ضروری دانست.

ایشان با اشاره به اهمیت بالای پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا بعنوان اصلی ترین زیستگاه قوچ و میش در استان لرستان، ساخت و مرمت 10چشمه  آبشخور  و نیز رفع تصرف از اراضی ملی را از جمله اقدامات مناسب جهت حفاظت از این منطقه عنوان نمود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: برنامه هایی از قبیل افزایش نیروی محیطبان، تلاش برای نصب سیستم پایش آنلاین و ایجاد پاسگاههای سیار در سطح منطقه، جهت افزایش ضریب حفاظت پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا در دست اجرا می باشد، که امیدواریم با اجرای این برنامه ها ضمن بالا بردن ضریب حفاظتی، شاهد افزایش بیشتر جمعیت حیات وحش در این منطقه باشیم.

پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا با وسعتی حدود 24444 هکتار، منطقه ای زیبا با آب و هوای دلپذیر، دارای کوه های نسبتاً مرتفع و دره های عمیق، در شمال منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار گرفته که به دلیل همین ویژگی، دارای اقلیم متنوع شامل سرد کوهستانی در سفیدکوه کوچک و معتدل در سفیدکوه بزرگ می باشد. قوچ و میش وحشی از اصلی ترین پستانداران این منطقه به شمار می رود.

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه