امام علی علیه السلام فرمودند: تقواى الهى را درباره بندگان خدا و شهرهاى او رعایت کنید؛ زیرا حتى از اماکن و حیوانات از شما سؤال خواهد شد.

برگزاری جلسه ساماندهی دریاچه گهر در هفته محیط زیست

توسط محمد نبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

جلسه ساماندهی دریاچه گهر مقارن با هفته محیط زیست (15 الی 21 خرداد 97) با حضور استاندار لرستان و معاونین ایشان و مدیران کل دستگاههای اجرایی استان در مورخه 97/3/19 در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست لرستان، همزمان با هفته محیط زیست و آغاز فصل گردشگری در منطقه حفاظت شده اشترانکوه و دریاچه گهر، جلسه ساماندهی این دریاچه با حضور استاندار لرستان و معاونین ایشان و مدیران کل دستگاههای اجرایی استان در مورخه 97/3/19 در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد.

 در ابتدای جلسه مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با تبریک و گرامیداشت هفته محیط زیست و انتخاب شعار "حذف آلودکی پلاستیک"برای این هفته، بر کاهش مصرف مواد پلاستیکی در سطح جامعه  تاکید نمود.

فتحی بیرانوندگفت: کیسه های پلاستیکی با توجه به مدت زمان طولانی تجزیه در طبیعت و نیز آلودگی متعددی که این مواد برای محیط زیست دارند بعنوان یکی از معضلات اصلی محیط زیست در عصر حاضر به شمار می روند.

ایشان حفاظت و حراست کامل  ازمحیط زیست را در گرو مشارکت همه دستگاههای اجرایی و مردم دانست و گفت: امیدواریم با همدلی،  تلاش و همفکری، محیط زیستی پویا و سالم داشته باشیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان در جلسه ساماندهی دریاچه گهر بیان داشت: منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه از لحاظ اکوسیستمی از مناطق مهم کشور است و امیداوریم با بحث های برنامه محور و علمی گام مهمی در راستای رفع مشکلات این منطقه بالاخص دریاچه گهر برداشته شود.

فتحی بیرانوند گفت : با توجه به موقعیت ویژه دریاچه گهر و طبیعت کم نظیر آن هر ساله گردشگران زیادی از این منطقه بازدید می کنند که مدیریت صحیح و درست این تعداد گردشگر مستلزم همکاری همه جانبه دستگاههای اجرایی میباشد.

ایشان با تکذیب چند باره  موضوع جاده سازی در منطقه اشترانکوه و به سمت دریاچه گهر عنوان نمود: اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان بر اساس قوانین حاکم بر مناطق حفاظت شده اجازه هیچگونه فعالیتی که منجر به تخریب این اکوسیستم غنی و این طبیعت بی نظیر شود را بر اساس طرح مدیریت منطقه نمی دهد. 

وی  با اشاره به بازدید هفته اخیر معاونین استاندار از منطقه اشترانکوه و راههای دسترسی به دریاچه گهر، نظرات آنها را موید  عدم هر گونه جاده سازی جدید در این منطقه دانست.

فتحی بیرانوند گفت: امروزه استفاده از پتانسیل جوامع محلی برای حفاظت از محیط زیست خیلی مهم است و  ما باید از این ظرفیت، در راستای حفاظت از مناطق، استفاده بهینه  کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان بیان کرد: برای ساماندهی دریاچه گهر وظایف دستگاه‌های مختلف تبیین و ابلاغ شده و امیدواریم همه با جدیت این امور را پیگیری کنند تا به اهداف مدنظر دست پیدا کنیم.

 گودرز امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری لرستان گفت: باید به دریاچه گهر به عنوان یک پدیده طبیعی ملی و بین اللملی نگاه کنیم.

گودرز امیری عنوان نمود: با ید از ظرفیت تشکل ها و جوامع محلی در حفاظت و حراست از این منطقه و ساماندهی گردشگران استفاده شود

احمد مرادپور، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان با اشاره به ظرفیت‌های دریاچه گهر، افزود: از محیط زیست تشکر می‌کنم که حدود نیم قرن با دست خالی این سیستم را حفظ کرده است.
مرادپور افزایش واریزه ها و فرسایش خاک را ازمهمترین  تهدیدات دریاچه گهر برشمرد و کفت: باید با ارائه راهکار علمی تثبیت واریزه ها در اطراف دریاچه صورت گیرد.

سید موسی خادمی، استاندار لرستان اظهار کرد: حفظ و نگهداری از دریاچه گهر به عنوان یک میراث طبیعی وظیفه ماست و در قبال آن مسئول هستیم.
خادمی گفت : هنر ما در این است که باید کاری کنیم که مردم ضمن حفاظت کامل از این دریاچه  از مواهب و جذابیتهای آن  نیز استفاده کنند.

خادمی بیان داشت: باید نحوه رفتار با محیط زیست و استفاده مسئولانه از محیط زیست را به گردشگران آموزش داده تا خود آنها در حفاظت از منطقه پیشقدم باشند.

 خادمی تأکید کرد: دریاچه گهر باید مدیریت مشخص و واحد داشته باشد و بقیه دستگاه‌ها زیرمجموعه آن باشند و مسئولیت تمام کارها به یک سازمان خاص محول و بقیه با آن هماهنگ شوند

استاندار لرستان گفت: با عنایت به اهمیت و حساسیت دریاچه گهر، جلسه بررسی موضوعات و مسائل این منطقه هر دو ماه  یکبار در سطح مدیریت کلان استان برگزار شود.

بازگشت

افزودن یک دیدگاه