پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

یک رکورد جدید دیگر در پراکنش حیات وحش استان لرستان ثبت شد

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت یک رکورد جدید گونه دیگر پرنده در فهرست پراکنش حیات وحش استان لرستان خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، نبی اله قائدرحمتی معاون فنی محیط زیست لرستان گفت: در مورخ 13/06/98 تعداد 36 فرد از گونه خروس کولی سینه سیاه با نام علمی Vanellus spinosus توسط آقای امیری کارشناس مسئول زیستگاه های این اداره کل در سطح تالاب گوری بلمک شهرستان پلدختر برای نخستین بار مشاهده و ثبت گردید.

 قائدرحمتی گفت: با گزارش مشاهده این گونه برای اولین بار در استان، به نظر می رسد که محدوده پراکنش گونه مذکور، گسترده تر از اطلاعات قبلی ثبت شده باشد.

نبی اله قائد رحمتی در ادامه افزود: این پرنده با نام علمی Vanellus Spinosus و نام انگلیسی Spur winged Plover  با نام خروس کولی بال سفید نیز معروف است و برای اولین بار در استان لرستان در تالاب گوری بلمک شهرستان پلدختر مشاهده و ثبت شده است.

 وی گفت: اين نوع پرنده از گونه هاي حمايت شده است كه مشاهده آن در تالاب گوری بلمک نشان از وضعيت مناسب و اهميت اين زيستگاه دارد.

معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در ارتباط با عادات و رفتار این گونه اظهار داشت: خروس کولی سینه سیاه در حاشیه ی آب های شور و شیرین و مناطقی با پوشش گیاهی کم به سر برده و در سواحل شنی تولید مثل می کند خروس كولي سينه سياه 26 سانتيمتر طول دارد، پرنده اي زيبا، با پاهاي بلند، روتنه قهوه اي شني، سر سياه و زير تنه سياه و سفيد است. اين پرنده دو طرف چانه و پهلوهاي گردن سفيد، سطح روي شاهپرهاي بال سياه، دم سفيد با حاشيه ي پهن سياه رنگي در انتها، سطح زيرين پرهاي پرواز و شكم سياه پوشپرهاي زير بال سفيد است.

 به گفته قائد رحمتی با توجه به اینکه  این گونه در عرض های جنوبی به ندرت دیده می شود، ضرورت دارد  جهت اقدامات مناسب حفاظتی، مطالعات علمی دقیقی در خصوص این گونه در استان صورت پذیرد.

 نبی اله قائدرحمتی گفت: به دلیل بارش های مناسب امسال، لانه گزيني پرندگان و تابستان گذراني پرندگان در تالاب هاي استان افزايش داشته است و هم اكنون ده ها پرنده از خانواده كشيم ها، چنگر، حواصيل، لك لك، اگرت، مرغابي، اردك از انواع پرندگان آبزي و كنار آبزي در تالاب های استان تابستاني گذراني مي كنند.

بازگشت

افزودن یک دیدگاه