کاهش آلاینده ها و پسماند - آسمان آبی، زمین سبز ** هفته محیط زیست گرامی باد **

نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اصحاب رسانه برگزار شد

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

به مناسبت هفته محیط زیست، نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان با اصحاب رسانه در 22 خرداد 1398 در محل سالن جلسات اداره کل محیط زیست لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان لرستان، نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان به مناسبت هفته محیط زیست با حضور پر رنگ خبرگزاری ها، پایگاه های خبری و نشریات سراسری و محلی، در محل سالن جلسات این اداره کل برگزار گردید.

مهرداد فتحی ‌بیرانوند در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته محیط زیست با گرامی ‌داشت این ایام اظهار کرد: این هفته به صورت سمبلیک تعیین شده و طی آن حساسیت محیط زیست بیان می‌شود چرا که ارتباط مستقیمی با زندگی دارد.

وی با بیان اینکه امروزه به خاطر زیاده ‌خواهی ‌ها و بی مهری های گذشته محیط زیست با مخاطرات سنگینی مواجه شده است، افزود: اگر این مسائل اطلاع رسانی نشوند و جامعه به سطح مناسبی از آگاهی نرسد با مشکلاتی بیشتری روبرو خواهیم شد.

فتحی‌ بیرانوند بیان کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که خوشبختانه به لحاظ قوانین زیست ‌محیطی پیشرو بوده و اصل پنجاهم قانون اساسی به صراحت محیط زیست را مطالبه عمومی عنوان کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در ادامه با اشاره به قطع درختان باغ گلستان گفت: نمی‌توان با بهانه‌های واهی اقدام به این کار کرد و این موضوع باید در کمیسیون شهری مطرح و بررسی شود و هر جا نیاز باشد ورود خواهیم کرد.

وی به موضوع تالاب ‌ها نیز اشاره کرد و آن ها را با ارزش‌ ترین اکوسیستم ‌های روی کره زمین دانست و افزود:  طی سنوات گذشته تالاب ‌ها مورد کم ‌لطفی قرار گرفتند اما امروزه این حساسیت بالا رفته و در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

فتحی ‌بیرانوند تالاب ‌ها را به دو نوع بیابانی و کوهستانی تفکیک کرد و با بیان اینکه لرستان دارای نوع کوهستانی است، ادامه داد: این نوع تالاب دارای ارزش اکولوژیک بالایی است و هم ‌اکنون بحث مطالعات تالاب ‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: در سطح کشور برنامه مدیریت زیست ‌بوم برای ۱۱ تالاب در دستور کار قرار گرفته که دو مورد به استان  اختصاص یافته است.

فتحی ‌بیرانوند با بیان اینکه برنامه مطالعاتی تالاب ‌های پلدختر نیز تدوین شده و بالای ۹۰ درصد از جوامع محلی حاضر به واگذاری اراضی تحت تصرف خود شده ‌اند، اظهار کرد: قرار است تحت عنوان یک طرح مشارکتی کار درآمدزایی را با آنان آغاز کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در ادامه از احداث ۱۸ آبشخور در مناطق تحت مدیریت خبر داد و بیان کرد: ۱۱ مورد آن ها در پناهگاه حفاظت شده ازنا و مابقی در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم ‌آباد ایجاد شده‌ اند تا شاهد آسیب به حیات وحش نباشیم.

وی با اذعان به اینکه با کمبود محیط ‌بان، امکانات و تجهیزات مواجه هستیم، گفت: خوشبختانه با تبیین مبانی زیست ‌محیطی در سطح جامعه تمامی مردم محیط‌ بانان ما شده‌اند و خودجوش اقدام به حفاظت از محیط زیست می‌کنند.

فتحی ‌بیرانوند با یادآوری اینکه سال گذشته صد هکتار از اراضی تحت مدیریت رفع تصرف شدند، افزود: امسال نیز برای ۱۵ هکتار رای به نفع محیط زیست صادر شده و پرونده مابقی در جریان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: تنها استانی هستیم که در تمامی شهرستان ‌ها شعب ویژه محیط زیست داریم و پرونده ‌ها خارج از نوبت رسیدگی می‌شوند.

وی کانون ۸۵ درصد ریزگردهای استان را خارجی اعلام کرد و ادامه داد: در لرستان برای اولین بار سند جامع مبارزه با ریزگرد تدوین شده و ۲۵ دستگاه دخیل هستند که هر کدام وظیفه‌ای دارند اما اولویت اعتبارات ملی مربوط به کانون‌ ریزگردهاست.

فتحی ‌بیرانوند با اشاره به سمندر لرستانی و در لیست قرمز بودن آن گفت: این گونه با ارزش مورد توجه جوامع زیست ‌محیطی است و خوشبختانه با بازرسی ‌هایی که سازمان داشته تاکنون  هیچ ‌گونه قاچاق سازمان ‌یافته‌ای گزارش نشده است.

این مسئول با بیان اینکه سال گذشته مصوبه پناهگاه حیات وحش وژن ‌آب را گرفتیم، اظهار کرد: پرونده زیستگاه سمندر ۲ نیز در نوبت است.

وی پسماندها را معضل مهم جهانی عنوان کرد و افزود: تولید پسماندها زندگی بسیاری از زیست ‌مندان را درگیر کرده و در لرستان نیز بعضی شهرداری ‌ها همکاری لازم را ندارند که برای چند مورد پرونده قضایی تشکیل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در 2 ماه اول امسال 232 پرونده که شامل 198 تخلف بوده برای متخلفان تشکیل شده است، در این مدت 12 سلاح مجاز و پنج قبضه سلاح غیرمجاز کشف شده، 544 مورد صید غیرمجاز، 14 مورد شکار غیرمجاز پرندگان، سه مورد شکار پستانداران و 199 مورد زنده گیری پرندگان بوده که همگی در طبیعت رها شدند و با متخلفان برخورد شده است.

درپایان این نشست مهندس فتحی بیرانوند ضمن تقدیر و تشکر از زحمات اصحاب رسانه به همراه معاونین و اصحاب رسانه از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی لرستان بازدید نمودند.

بازگشت

افزودن یک دیدگاه