حفاظت از محیط زیست را یک وظیفه ملی و انسانی بدانیم

ائمه جمعه در تبیین آموزه‌‌‌های زیست محیطی نقش کلیدی دارند

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان با حضور در همایش فصلی ائمه جمعه استان بر نقش کلیدی و تاثیر گذار ائمه جمعه در تبیین آموزه های زیست محیطی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان لرستان؛ مهرداد فتحی بیرانوند در همایش فصلی ائمه جمعه لرستان، گفت: ائمه جمعه و جماعات، در تبیین آموزه‌‌‌های زیست محیطی نقشی کلیدی و اثرگذار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان که در دفتر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه لرستان سخن می‌گفت، تصریح کرد: یکی‌از چالش‌های پیش‌روی کره زمین مسائل تغییرات دمایی کره زمین است به‌طوری‌که در این سال‌ها دو درجه دمای کره زمین افزایش پیدا کرد و همین امر منجر به تغیرات اقلیمی بسیاری در مناطق مختلف جهان شده است.

فتحی بیرانوند با بیان این‌که مشکلات زیست محیطی در کشور ما ملموس است، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در راستای توجه به محیط زیست، حجت را از نظر شرعی و قانونی بر ما تمام کردند.

وی در راستای اثرگذاری ائمه جمعه در فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط زیست، گفت: ائمه جمعه نقش کلیدی در تبیین آموزه‌های زیست محیطی ‌دارند، از این رو درخواست ما این است تا در خطبه‌های نمازجمعه استان، در خصوص حفاظت از محیط زیست لرستان فرهنگ‌سازی کنند.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست لرستان، در خصوص مشکلات قابل توجه محیط زیست، گفت: ورودی آب سدهای کشور نسبت به سال گذشته ۳۱ درصد کاهش داشته است این در حالی‌است که مصرف آب در دهه اخیر ۳۰ درصد افزایش یافته است.

 

وی با بیان این‌که آب سرمایه ملی است، تصریح کرد: چاره کار، سازگاری با محیط زیست ایران و آموزش فرهنگ حفاظت از محیط زیست است.

فتحی‌بیرانوند ادامه داد: هر ایرانی سالانه ۳۷۵ کیلوگرم غذا دور می‌اندازد که این رقم در کل کشور معادل غذای ۱۵ میلیون نفر در سال است، لذا با توجه به آیات قرآن و جهت جلوگیری از اتلاف منابع باید از اسراف جلوگیری شود.

مهرداد فتحی بیرانوند با بیان اینکه ۸۵ درصد کانون ریزگردهای استان خارجی هستند گفت: در استان لرستان امسال 46 روز آلاینده داشتیم که این امر مشکلات عدیده ای را برای هم استانیهای عزیز بوجود آورده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان این‌که عدم پوشش گیاهی و درختی می تواند زندگی را بر ما سخت کند، افزود: درخواست مکرر ما این است که چالش‌های زیست محیطی، از تریبون‌های نماز جمعه لرستان بیان شود.

 

وی به وجود ۲۵درصد  تنوع زیستی کشور در لرستان اشاره و تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط‌ زیست، در 3 حوزه محیط انسانی، طبیعی و آموزش وظایف خطیری بر عهده دارد.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست لرستان با بیان این‌که یکی‌ از چالش‌های لرستان تالاب‌های این استان است، گفت: متاسفانه در دهه 70 در لرستان بخش زیادی از مساحت تالاب‌ها زهکشی، و به زمین کشاورزی تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر مشکلات در حوزه محیط زیست ناشی از پایین بودن سطح آگاهی زیست محیطی است؛عنوان نمود: ائمه جمعه با استفاده از نفوذ معنوی و جایگاه اجتماعی خود می توانند کمکهای شایانی به فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست انجام دهند.

 

فتحی بیرانوند به کاهش 51 درصدی حریق در سال‌جاری اشاره و تصریح کرد: از لحاظ شاخصهای زیست محیطی  جز استان‌های برتر کشور هستیم؛ اما اگر مردم پای کار نیایند محیط زیست حفظ نخواهد شد.

 

گفتنی است، همایش فصلی ائمه جمعه لرستان به ریاست آیت الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد و با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، مدیرکل حوزه استاندار و ائمه جمعه سراسر استان در دفتر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه لرستان برگزار شد.

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه