پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند: ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏ افزاید و گناهان را پاك مى‏ كند و آن ماه بركت است.

همایش راهکارهای حفاظت از سمندر لرستانی در پلدختر برگزار گردید.

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

همایش استانی سمندر لرستانی با حضور نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، مسئولین استانی و شهرستانی، تشکلهای ریست محیطی و جوامع محلی در روستای قلعه نصیر پلدختر برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان، همایش استانی راهکارهای حفاظت از سمندر لرستانی با حضور کاظمی نماینده مردم شهرستان پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان، فتحی مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، جوامع محلی و تشکلهای مردم نهاد در اقامتگاه بوم گردی روستای قلعه نصیر پلدختر برگزار گردید.

در این همایش که به منظور بررسی روش های حفاظت از این گونه در خطر انقراض برگزار گردید،کاظمی نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت سمندر لرستانی بر حفاظت بهتر از این گونه تاکید نمود.

کاظمی گفت: شهرستان پلدختراز زیستگاههای مهم این گونه می باشد و جوامع محلی این شهرستان در کنار اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان  همواره در حفاظت از این گونه تلاش نموده اند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان در این همایش گفت: این گونه در فهرست سرخ ( IUCN ) به عنوان گونه‎ ای بحرانی ( CR ) قرار گرفته و باید نسبت به حفاظت از آن تلاش بیشتر و برنامه ریزی بهتری صورت گیرد.

مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به اقدامات انجام شده درخصوص حفاظت از این گونه جانوری اظهار داشت: با انجام فعالیت های فرهنگی و آموزشی، اتخاذ تدابیر حفاظتی مناسب در اطراف زیستگاه ها، رصد مناطق زیست این گونه ارزشمند و ایجاد پاسگاه های ثابت و سیار در این مناطق از قاچاق سمندردرسطح استان و کشور جلوگیری به عمل آمده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان یادآور شد: خشکسالی، تغییر اقلیم، برداشت های بی رویه از منابع طبیعی، آلوده نمودن زیستگاه ها ازعوامل کاهش جمعیت این گونه دوزیست است.

فتحی بیرانوند افزود: برنامه عمل سه گونه در خطر انقراض غاز پیشانی سفید، خرس خاکستری و سمندر لرستانی در لرستان در حال اجرا است و امید است با اجرای این برنامه ها حفاظت کامل از این گونه ها وشرایط افزایش جمعیت آنها فراهم شود.
وی با اشاره به جریمه ضرر و زیان 2 میلیون ریالی  برای اتلاف و خرید و فروش هر قطعه سمندر خواستار افزایش این میزان جریمه شد.

در حاشیه این همایش، کارگاه برنامه عمل گونه سمندر لرستانی توسط دکتر پسرک لو  اجراء و از فعالین محیط زیستی شهرستان پلدختر تقدیر به عمل آمد.

سمندر کوهستانی لرستان دارای بدنی به طول 14 سانتی‌متر است و پوست آن در قسمت پشتی قهوه‌ای رنگ با خال‌ها یا نوارهایی زرد یا نارنجی بوده که ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران بخشیده‌است.
از مشخصه‌های آن‌ها آبشش‌های بزرگ است. سمندر لرستانی اگر چه در آب‌های سرد زیست می ‎ کند اما نسبت به گرما نیز مقاومت بیشتری در مقایسه با دیگر سمندرها از خود نشان می‌دهد.
این گونه ارزشمند نخستین بار در سال 1938 توسط کایسر (قیصر) از شمال منطقه شهبازان لرستان یافت شد و به عنوان یک گونه بومی منحصراً در مرزهای جنوبی استان در بخش پاپی یافت می‌شود.
در منطقه کرکی از توابع شهرستان پل ‎ دختر در چشمه‌ها و رودهای کوچک و آب شیرین این منطقه نیز تعدادی از این جانور زندگی می‌کنند.
این‌گونه در زیستگاه‌های زمینی شامل درخت ‎ زارهای باز پسته و بلوط زندگی می‌کنند.
از جمله این زیست‌گاه‌ها می‌توان به زیست‌گاه‌های کول چپ، وژناب، بلالا، لفت، کرسر و کول سرمال اشاره کرد.

بازگشت

افزودن یک دیدگاه