پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

پرنده زیبا تیهو

توسط محمدهادی رستمی (دیدگاه‌ها: 0)

یا ضامن آهو

استان لرستان با دارا بودن 25 درصد از تنوع زیستی کشور یکی از غنی ترین استانهای کشور از لحاظ وجود حیات وحش، گونه های گیاهی، درختان بلوط و.. می باشد. ما در این سایت سعی داریم با معرفی گونه های جانوری و گیاهی شما طبیعت دوستان را با این مواهب الهی که جز سرمایه های این مرز و بوم می باشد آشنا نماییم.

تیهو

 

  • راسته ماکیان سانان Galliformes

این راسته پرندگان مرغ مانندی، از جمله قرقاول، کبک، تیهو و بلدرچین را در بر گرفته و تیره ای به نام ماکیانیان دارد.

 

  • تیره ماکیانیان            Phasianidae

این تیره شامل پرندگان خشکی زی است که پاهایی بدون پر و دارای سیخک، بال های کوتاه و گرد، پروازی سنگین و مستقیم و پُر سر و صدا و منقاری کوتاه و سخت که نیم نوک بالای آن بلندتر است، دارد. در برخی از گونه های این تیره، نر و ماده همشکل اند اما نرها با داشتن سیخک مشخص می شوند. در میان این خانواده پرندگان بزرگی مانند قرقاول و پرندگان کوچکی مانند بلدرچین دیده می شود.

 

تیهو    See-see  Partridge                   (نام علمی             Ammoperdix  griseogularis )

مشخصات ظاهری:

این پرنده 24 سانتیمتر طول دارد و از پرندگان مورد علاقه شکارچیان است که به رنگ قهوه ای شنی با دُم کوتاه دیده می شود. از کبک کوچکتر است و می تواند به راحتی در میان صخره ها و در شیب های تند به سرعت بدود. در هنگام ترسیدن و فرار کردن در ارتفاع پایین و با بال زدن های پُر سر و صدا پرواز می کند. در هر دو جنس پرهای بیرونی دُم، در پرواز به رنگ بلوطی دیده می شود. در پرنده نر سر، چانه و گلو به رنگ خاکستری است و نوار چشمی پهن و سفیدی که در حد بالا و پایین آن خط سیاهی دیده می شود، دارد. خط سیاه بالایی در پیشانی پهن تر است و تا بالای منقار امتداد دارد. منقار نارنجی رنگ است و پهلوها به شکل واضحی دارای 5 تا 7 نوار دارچینی بلوطی است که رگه های سیاه با رنگ آمیزی خاکستری در لابلای آن دیده می شود که در زیر تنه نخودی رنگ است. پرنده ماده و جوان ها به رنگ شنی کمرنگ و عموماً یکدست دیده شده و فاقد رنگ آمیزی سر و پهلوها هستند.

معمولاً جفت جفت یا بصورت دسته‌های کوچک دیده می‌شوند. اما در زمستان و فصل بهار بصورت گله‌های بزرگ هستند. هنگام خطر کمتر پرواز می‌کند و بیشتر به سوی سربالایی کوهستان می‌رود تا خود را از خطر دور سازد. در بهار و تابستان پرنده ای پر صدا است.

 

صدا:

صدای این پرنده شدید و تکرار «هو- ایت،   who-it» یا «ووی د – ووی د،   wuiid-wuiid» است، در پرواز شبیه «بیت- بیت- بیت   bit-bit-bit» شنیده می شود.

 

زیستگاه:

این پرنده در مناطق تپه ماهوری و صخره های کم ارتفاع و مناطق باز با شیب های شکسته به سر برده و از بوته ها و یا پوشش گیاهی بلند دوری می گزیند و برای نوشیدن آب تا ارتفاع 2000 متری نیز می رود. در ایران بومی است و در همه نقاط دیده می شود.

 

جفت گیری تخم گذاری:

این پرنده در فصل جفت‌گیری تخم‌گذاری همیشه کنار تخم خود باقی مانده و از آنها مراقبت کرده این پرنده حدود ۱۲ الی ۱۰ عدد تخم می‌گزارد از نکات قابل توجه  برای این پرنده که او را از سایر پرنده‌ها مشخص‌تر جلوه می‌دهد قهر کردن این پرنده است که اگر شخصی به تخم‌های این پرنده دست زند او از تخم‌ها سر باز می‌زند. وقتی بچه‌های تیهو سر از تخم در می‌آورند سریعاً لانه را ترک می‌کنند.

 

حفاظت:

کنترل شکار این پرنده و برداشت آن، خصوصاً حفاظت از آشیانه و تخم ها ضرورت تام دارد.

لازم به ذکر است طبق آخرین مصوبه شورایعالی حفاظت محیط زیست، جریمه هر قطعه تیهو 200 هزار تومان است.

 

 

عکس ها آرشیوی می باشند.

 

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه