پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

کشیم کوچک

توسط محمدهادی رستمی (دیدگاه‌ها: 0)

یا ضامن آهو

استان لرستان با دارا بودن 25 درصد از تنوع زیستی کشور یکی از غنی ترین استانهای کشور از لحاظ وجود حیات وحش، گونه های گیاهی، درختان بلوط و.. می باشد. ما در این سایت سعی داریم با معرفی گونه های جانوری و گیاهی شما طبیعت دوستان را با این مواهب الهی که جز سرمایه های این مرز و بوم می باشد آشنا نماییم.

 

کشیم کوچک یا ( اِسفَرود بی‌دم )

 

  • راسته کشیم سانان Podicipediformes

این راسته، پرندگان آبزی و غواص را در بر می گیرد و تیره ای به نام کشیمیان دارد.

 

  • تیره کشیمیان Podicipedidae

این تیره 20 گونه دارد که 5 گونه آن در ایران یافت می شود. کشیمیان از غواصیان کوچکتر و در شناگری و غواصی در آب مهارت بسزایی دارند. بیشتر به داخل آب شیرجه می روند و کمتر پرواز می کنند. کشیمیان پرواز ضعیفی دارند، که ابتدا با دویدن روی آب آغاز می شود، سپس برخاسته و در حالی که سر و گردن را به سمت جلو و اندکی پایین تر از بدن نگه داشته اند در ارتفاع پایین پرواز می کنند.پاها نیم پرده و فاقد دُم است. نر و ماده هم شکل اند. عمدتا از ماهی تغذیه کرده، اما از نرم تنان و دوزیستان نیز تغذیه می کنند. در آب های ساحلی، دریاچه ها و مصب ها به سر برده و آشیانه خود را کنار مصب ها و روی برگهای شناور می سازند.

 

کشیم کوچک    Little  Grebe               (نام علمی             Tachybaptus  ruficollis )

مشخصات ظاهری:

این پرنده 27 سانتی متر طول دارد و کوچکترین پرنده از تیره کشیمیان است. منقار و گردنش از سایر کشیم ها کوتاه تر و کلفت تر است. پر و بال این پرنده در تابستان ها قهوه ای تیره است، که در کناره های گردن دو لکه بزرگ به رنگ قرمز بلوطی دیده می شود. در این فصل سر و پشت این پرنده سیاه است. در زمستان ها پر و بال بسیار کمرنگ، گلو سفید و گردن نخودی رنگ است.جوجه های این پرنده پُررنگ اند و روی سرشان طرح مشخصی از رگه های سفید دیده می شود. پروازش با بال زدن های سریع در ارتفاع پایین، نزدیک سطح آب انجام می گیرد. نر و ماده هم شکل اند.

 

صدا:

صدای این پرنده بیشتر در فصل تولید مثل شنیده می شود و شبیه شیهه آرام اسب است.

 

زیستگاه:

این پرنده در آبگیرها، دریاچه ها و ماندآب ها به سر برده و همانجا نیز تولید مثل می کند. در ایران بومی و به صورت مهاجر، در زمستان ها نسبتا فراوان است.  

 

حفاظت:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

لازم به ذکر است طبق آخرین مصوبه شورایعالی حفاظت محیط زیست، جریمه هر قطعه کشیم کوچک 100 هزار تومان است.

 

 

 

عکس ها آرشیوی می باشند.

 

 

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه