پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

استان لرستان در برنامه «حفاظت و توسعه پایدار کوهستان زاگرس مرکزی» قرار گرفت

توسط محمدهادی رستمی (دیدگاه‌ها: 0)

یا ضامن آهو

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان گفت: پس از ۱۰ سال پیگیری استان لرستان در برنامه کوهستان زاگرس مرکزی که‌ ناحق از این طرح کنار گذاشته‌شده بود قرار گرفت.

لرستان پس از 10 سال در برنامه کوهستان زاگرس مرکزی قرار گرفت اظهار داشت: در هفته آتی  نشست مشترک با موضوع تفاهم‌نامه فی‌مابین و اجرای برنامه حفاظت و توسعه پایدار زاگرس مرکزی در سازمان برنامه‌وبودجه کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: این نشست به‌منظور ایجاد ساختار اداری نظام مدیریت بین بخشی و فرا بخشی و پیش‌بینی تمهیدات لازم با توجه به فرآیند شروع برنامه ششم توسعه و روش‌های تأمین منابع و اعتبارات موردنیاز برنامه‌های اجرایی است که با حضور استان‌های زاگرس مرکزی برگزار می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان عنوان کرد: استان لرستان به‌ناحق از این طرح کنار گذاشته‌شده بود که از بدو مدیریت اداره کل حفاظت محیط‌زیست لرستان پیگیر احقاق حق استان لرستان در طرح حفاظت و توسعه پایدار کوهستان زاگرس مرکزی شدیم و چندین جلسه با معاون رئیس‌جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، معاون محیط طبیعی سازمان و مسئول طرح زاگرس مرکزی برگزار و با ارائه مستندات مستدل مقرر شد استان لرستان نیز در این طرح قرار گیرد.

وی بیان کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت برنامه عمران ملل متحد و صندوق تسهیلات جهانی محیط‌زیست، اقدام به طراحی و اجرای طرح حفاظت از تنوع زیستی در چشم‌انداز زاگرس مرکزی باهدف حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی از طریق تلفیق حفاظت همراه با توسعه پایدار نموده است.

فتحی بیرانوند تصریح کرد: رویکرد اصلی در تدوین برنامه حفاظت و توسعه پایدار کوهستان زاگرس مرکزی همسو نمودن حفاظت از تنوع زیستی و بهره‌برداری پایدار با فعالیت در بخش‌های کشاورزی، جنگل‌ها، مراتع، آب، توسعه زیرساخت‌ها و گردشگری در چشم‌انداز کوهستان مرکزی است.

وی هدف از تدوین این سند را تقویت معیشت و محرکی برای توسعه اقتصاد در منطقه از یک‌سو و حفاظت از تنوع زیستی توأمان با توسعه پایدار دانست و خاطرنشان کرد: اجرای طرح حفاظت از تنوع زیستی در چشم‌انداز زاگرس مرکزی با مشارکت کلیه ذینفعان و ذی‌ربطان در سطوح ملی و استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، فارس و کهکیلویه و بویراحمد در سال  86 آغاز به کارکرد درحالی‌که لرستان را از این طرح حذف کرده بودند.

وی گفت: در تعریف زاگرس مرکزی آمده است زاگرس مرکزی در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی از دره رودخانه خرم‌آباد تا کوه‌های شرقی کویر مروست و شمال دریاچه بختگان و رودخانه دالکی ادامه دارد.

فتحی بیرانوند اظهار داشت: تخریب جنگل‌ها و مراتع، کشت زیراشکوب، فرسایش، بهره‌برداری بیش از ظرفیت از منابع زیرزمینی و سطحی، شکار و صید بی‌رویه، آبزی‌پروری ناپایدار، استفاده بی‌رویه از کود و سموم شیمیایی و عدم مدیریت اصولی پسماندها از عوامل تهدیدات عمده تنوع زیستی کوهستان زاگرس مرکزی است

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه