پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

عشایر کوچ نشین حافظان اصلی محیط زیست هستند

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان  عشایر کوچ نشین را حافظان اصلی محیط زیست دانست و بر استفاده از  این پتانسیل عظیم تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان: با همت و تلاش آقای مرادی فعال زیست محیطی و تسهیلگر اجتماعی، نشست هم اندیشی تعدادی از نمایندگان جوامع و ایلات کوچ نشین استان با مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان به منظور ایجاد تعامل و نیز آموزش و همفکری جهت حفاظت هر چه بهتر و موثرتر از محیط زیست در حوزه زندگی عشایری، روز چهارشنبه 19 شهریور 99 در سالن جلسات اداره کل محیط زیست لرستان برگزار شد.

در این نشست ابتدا مرادی از فعالین زیست محیطی استان با بر شمردن اهداف این نشست، آن را گامی در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست استان با کمک جوامع محلی عنوان نمود و اظهار امیدواری نمود این مجموعه تعاملات و همفکریهای در آینده ادامه داشته باشد.

در ادامه مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان عشایر کوچ نشین را حافظان اصلی محیط زیست دانست و عنوان داشت: این قشر فداکار در خط مقدم حفاظت و حراست از محیط زیست قرار دارند و می توانند نقش مهمی در حفظ گونه های جانوری و گیاهی داشته باشند.

وی با اشاره به پیوستگی اجزای طبیعت اظهار داشت: نقصان هر جزئی از طبیعت می توانند در حیات بشر و سایر موجودات خلل ایجاد نماید که جوامع عشایری نیز از این گزند مصون نخواهند ماند.

وی با اشاره به حضور عشایر در زیستگاهها و مناطق جنگلی گفت: عشایر می توانند با استفاده از تجربه و تخصص خود کمک شایانی به حفط عرصه های طییعی و گونه های جانوری و گیاهی بکنند.

فتحی دخل و تصرف در طبیعت را یکی از عوامل اصلی ایجاد آفات و امراض دانست و بیان داشت: عشایر به خاطر ارتباط مستقیم با طبیعت بیشترین آسیب را در صورت طغیان آفات و امراض طبیعی متحمل خواهند شد و بنابراین باید در حفظ گونه های گیاهی جانوری و گیاهی محل زندگیشان کوشا باشند.

فتحی بیرانوند گفت: منافع متقابل عشایر و محیط زیست می توانند مکمل هم باشند و باعث حفاظت موثر از محیط زیست شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به بعضی از مخاطرات زیست محیطی اظهار داشت: فرهنگ سازی و تغییر دیدگاهها نسبت به محیط زیست، کم هزینه ترین و بهترین راهکار جهت حفاظت از محیط زیست است.

بازگشت

افزودن یک دیدگاه