امام صادق علیه السلام: سه چیز زندگی را خوش می کند؛ هوای پاک، آب فراوان گوارا، زمین نرم و سست (آماده زراعت).

فرهنگ سازی و آموزش بستری مناسب برای تحقق اهداف شعار روز زمین پاک

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و آموزش در تحقق اهداف شعار هفته زمین پاک، از برگزاری مراسمات آموزشی و فرهنگی مختلف جهت گرامیداشت این روز در سطح استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از برگزاری مراسمات مختلف در این هفته خبر داد و گفت: این هفته فرصت مناسبی برای بیان اهمیت زمین به عنوان تنها کره مسکون،  به اقشار مختلف جامعه است.

فتحی بیرانوند با اشاره به شعار امسال هفته زمین پاک با عنوان "حفاظت از تنوع زیستی، نه به زباله و پلاستیک" گفت: انتخاب این شعار نشان از اهمیت موضوع حفاظت از گونه های زیستی و همچنین مشکلات ناشی از زباله های پلاستیکی در کشور است و اظهار امیدواری نمود با آموزش فرهنگ سازی، بستری مناسب برای کاهش زباله ها مخصوصا زباله های پلاستیکی در کشور به وجود بیاید.

ایشان با اشاره به اهمیت تنوع زیستی در پویایی چرخه حیات گفت: استان لرستان با داشتن حدود 7/1 درصد از مساحت کشور حدود 25 درصد تنوع زیستی کشور را در خود جای داده است.

مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به نقش فرهنگ سازی و آموزش در تحقق اهداف شعار هفته زمین پاک گفت: برنامه های آموزشی مانند حضور کارشناسان محیط زیست در مدارس، انجام برنامه های پاکسازی طبیعت در سراسر استان و بازدیدهای رایگان از موزه تاریخ طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان از برنامه های این اداره کل در هفته زمین پاک می باشد.

روز جهاني زمين پاک هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت در تمام دنيا برگزار و به همه مردم روي زمين يادآوري مي‌شود که نبايد سياره خود "زمين" را فراموش کنند و باید به فکر حفظ آن باشند. 
اين روز به منظور ايجاد آگاهي جهاني و نيز سپاسگزاري از مواهب زمين و منابع و ذخاير طبيعي آن است که از سوي سازمان ملل متحد نيز هر سال طبق مراسم ويژه‌اي در سراسر جهان برگزار مي‌شود. 
در سال 1969، جان مک مونل فرزند يک مبلغ ديني مستقل و علاقمند به عرصه دين، علم و صلح، ايده برگزاري يک روز جهاني به نام روز زمين پاک را در همايش يونسکو درباره محيط زيست مطرح و در همان سال پرچـم زميـن پـاک را طراحـي کـرد. 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه