پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

برگزاری باشکوه مراسم روز جهانی تالابها در لرستان

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

مراسم گرامی داشت روز جهانی تالاب ها با حضور معاونت محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار لرستان،مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان،امام جمعه و فرماندار بروجرد، اصحاب رسانه، سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و جوامع محلی، چهارشنبه 16 بهمن در تالاب بیشه دالان شهرستان بروجرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، مراسم گرامی داشت روز جهانی تالاب  ها(دوم فوریه)  با شعار " زندگی در تالاب ها شکوفا می شود"  با حضور لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست، خادمی استاندار لرستان، فتحی مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، حجه الاسلام حسینی امام جمعه و رحیمی فرماندار بروجرد، اصحاب رسانه، سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و جوامع محلی در محل تالاب بیشه دالان بروجرد برگزار گردید.

درابتدای این مراسم، مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ضمن تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه مبارک فجر، بر حفاظت از تالاب ها به عنوان یکی از مهمترین اکوسیستم های کره زمین تاکید کرد و بیان داشت :تالاب ‌های لرستان نقش مهمی در کاهش ریزگردها، تنظیم آب و هوا و مسائلی از این دست دارند؛ این تالاب‌ها کریدور پرندگان مهاجر از شمال به جنوب هستند که لازم است از ظرفیت ‌های آن ها مانند پرنده نگری، پروش ماهی، اکوتوریسم و...  برای حمایت از جوامع محلی استفاده شود.

وی با اشاره به احداث پاسگاه محیط‌بانی در تالاب‌ بیشه دالان گفت:  تا کنون چهار پاسگاه در مناطق تالابی استان احداث شده که ساخت این پاسگاهها موجب افزایش ضریب حفاظتی این مناطق شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این مراسم گفت: متاسفانه به علت بی مهری ها و اعمال سیاست‌ های غلط در سنوات گذشته، برخی از تالاب ‌ها به اراضی کشاورزی تبدیل شده‌اند تا جایی که حتی بسیاری از ساکنان حاشیه این تالاب رسمی اراضی اطراف این تالاب ‌ها را نیز اخذ کرده‌اند.

فتحی بیرانوند با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته توسط این اداره کل برای حفاظت و احیاء تالاب های استان گفت: سیاست این اداره کل حفظ تالاب های موجود و احیاء تالاب های از دست رفته و تغییر کاربری داده شده است؛ به طوری که جلسات و کارهای خوبی جهت احیاء این تالاب ها با مشارکت جوامع محلی و لحاظ نمودن منافع این جوامع برگزار شده است و این اداره کل با تمام توان و ظرفیت خود و با کمک جوامع محلی و دوست داران و تشکل های مردمی در جهت حفاظت هر چه بیشتر و ا احیاء این تالاب ها اقدام خواهد نمود.

معاونت محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم گفت: تالاب ها شاهکار خلقت خداوند هستند که متاسفانه این تالاب ها در کشور بدرستی حفاظت نشده اند در حالی که زنده نگه داشتن تالاب ها علاوه بر رونفق گردشگری و اقتصادی می توانند نقش موثری در مدیریت صحیح آب داشته باشند

لاهیجان زاده بیان کرد: در لرستان ۳۰۰ هکتار تالاب وجود دارد که باید مورد محافظت قرار گیرند و چنانچه این تالابها حفظ شوند در آمد خوبی برای جوامع محلی در پی خواهد داشت.

معاون محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان‌ محیط زیست کشور اضافه کرد: تالاب های مناطق کوهستانی ارزش اکوسیستمی بالایی دارند که حفاظت از این تالاب ها به رونق گردشگری کمک‌می کنند و باعث رونق اقتصادی می شود

لاهیجان زاده با اشاره به خدمات اکوسیستمی تالاب ها گفت: در ایران سه میلیون هکتار تالاب وجود دارد که تاکنون کمتر از نصف این تالابها ثبت کنوانسیون رامسرشده اند.

وی با بررسی علل کاهش سطح تالابها در کشور گفت: عدم رعایت حقابه و تبدیل اراضی تالابی به کشاورزی مهمترین دلیل  از بین رفتن تالابها در سطح کشور است.

لاهیجان زاده با اشاره به غنای تنوع زیستی لرستان گفت: امیدواریم با ارتقاء سطح 300 هزار هکتار از مناطق شکار و صید ممنوع این استان سهم لرستان از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست افزایش یابد.

در ادامه این مراسم خادمی استاندار لرستان با بیان اینکه تالابه نقش مهمی در تعدیل آب و هوا و کاهش گرد و غبار را دارند بر حفاظت و احیا اراضی تالابی در استان تاکید نمودند.

خادمی گفت: باید در احیاء تالاب ها طوری برنامه ریزی شود تا علاوه بر دستیابی به کارکردهای تالاب، منافع جوامع محلی و ذینفعان هم تامین شود.

در پایان این مراسم از چند نفر از فعالین محیط زیستی شهرستان بروجرد با اهداء لوح سپاس قدردانی شد.

 

این عنصر همچنان از قالب قدیمی کانتائو۲ استفاده می‌کند. آیا پایگاه داده را ارتقاء داده‌اید؟

بازگشت

افزودن یک دیدگاه