پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

نشست هم اندیشی سمن های محیط زیستی بروجرد با مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان و نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

نشست سمن های محیط زیستی شهرستان بروجرد با مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان  و سرکار خانم مقصودی نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی در محل دفتر نماینده این شهرستان  برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان،  به مناسبت روز ملی محیط بان، سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی شهرستان بروجرد در نشستی  صمیمی با حضور مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان و سرکار خانم مقصودی نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی مسائل و چالشهای زیست محیطی این شهرستان را بررسی  و در این خصوص به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این نشست صمیمی که به میزبانی نماینده مردم شریف شهرستان بروجرد و در محل دفتر وی برگزار گردید، ابتدا نمایندگان تشکل های زیست محیطی، مسائل، موضوعات و دغدغه های زیست محیطی مربوط به حوزه این شهرستان را بصورت کامل بیان و مطالبات خود را در این خصوص مطرح نمودند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در ادامه این نشست با تبریک ولادت با سعادت امام رضا (ع) و روز ملی محیط بان و تقدیر از برگزار کنندگان این نشست صمیمی گفت: مباحث محیط زیست فراتر از مرزهای جغرافیایی و منطقه ای است و مخاطرات زیست محیطی در هر نقطه از دنیا می تواند زندگی همه زیستمندان را به خطر بیاندازد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان آموزش و فرهنگ سازی را کلید واژه حفاظت موثر از محیط زیست عنوان نمود و افزود: مهمترین عامل در حفاظت از محیط زیست آموزش و ترویج فرهنگ زیست محیطی است و باید این فرهنگ به تمام اقشار مردم تسری پیدا کند تا تک تک افراد جامعه در قبال محیط زیست احساس مسئولیت کنند.

وی عوامل مختلفی همچون عدم رعایت حقابه ها، برداشت بی رویه آب، سد سازی های بدون مطالعه و نبود برنامه ریزی جهت مدیریت صحیح و اصولی تالابها را از اصلی ترین دلایل نابودی تالابها در کشور دانست.

فتحی بیرانوند با اشاره به نقش سمن های در ترویج فرهنگ زیست محیطی  وحفاظت از محیط زیست اظهار داشت: تشکلهای زیست محیطی شهرستان بروجرد  بیشترین نقش را در احیاء بخش اعظمی از تالاب بیشه دالان این شهرستان داشته اند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در تالاب بیشه دالان بروجرد گفت: تالابها به عنوان یکی از مهمترین و موثرترین اکوسیستمها در جهت حفظ تنوع زیستی و تعدیل آب و هوا همواره مورد توجه سازمان حفاظت محیط زیست بوده و به همین منظور اداره کل حفاظت محیط زیست استان با انجام مطالعات مدون برای تالابهای استان به خصوص تالاب بیشه دالان بروجرد، تلاش برای واگذاری مالکیت اراضی تالاب بیشه دالان به محیط زیست، انجام طرح مدیریت زیست بومی تالابها و نیز احداث یک باب پاسگاه در این منطقه گامهای اولیه را در جهت احیاء این اکوسیستم منحصر به فرد برداشته است. 

ایشان با اشاره به اهمیت رشته کوه گرین و تنوع زیستی این منطقه اظهار داشت: امیدواریم با انجام مطالعات اولیه، اقدامات مناسبی در راستای حفاظت بهتر و موثر تر از این زیستگاه منحصر به فرد در قالب مناطق شکار و صید ممنوع و حفاظت شده صورت پذیرد. 

وی خدمت به مردم را اصلی ترین وظیفه دستگاههای دولتی دانست و عنوان نمود مردم ولی نعمتان مسئولان هستند و ما باید تمام توان خود را در خدمت رسانی بی منت به آنها بکار بندیم.

فتحی با اشاره به نقش  خطیر و حساس نمایندگان ملت در کمک به حفاظت ازمحیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می توانند با اصلاح قوانین گذشته و تدوین قوانین جدید به حفاظت از محیط زیست کمک شایانی کنند.

مدیر کل محیط زیست لرستان با اشاره به اهمیت موضوع محیط زیست و منابع طبیعی خواستار اختصاص اعتبارات خاص جهت حفاظت از این سرمایه های خدادادی شد.

در پایان این نشست خانم مقصودی نماینده مردم شریف شهرستان بروجرد با تبریک روز محیط بان، برگزاری این نشستها را در جهت احصاء و رفع مشکلات زیست محیطی شهرستان بروجرد لازم و ضروری دانست.

مقصودی با اشاره به اینکه طبیعت و محیط زیست نمادی از زیبایی خداوند در جهان هستی است بر لزوم حفظ این نشانه ها و آیات الهی تاکید نمودند.

وی بروز بسیاری از بلایای طبیعی را  حاصل کردار اشتباه انسان ها در قبال محیط زیست و منابع طبیعی دانست و اظهار داشت: این ناهنجاریهای و بلایای  طبیعی نشانه اعتراض طبیعت به افعال اشتباه ما در طول سالیان متمادی است.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی باید از تمام توان و ظرفیت خود به منظور حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور استفاده کند.

مقصودی با اشاره به سختی کار حفاظت از عرصه های ملی و طبیعی، بر استفاده از فتاوری های نوین جهت پایش و حفاظت موثر این مناطق تاکید کرد.

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه