پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

240 گونه پرنده در استان لرستان مشاهده شده است

توسط محمدنبی حسنوند (دیدگاه‌ها: 0)

معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: با ثبت و مشاهده یک گونه‌ پرنده جدید با نام هوبره، تعداد پرنده های مشاهده شده در استان به 240 گونه رسید.


نبی اله قائد رحمتی اظهار داشت: تعداد یک قطعه هوبره با نام علمی Chlamydotis macqueenii  در روستای درمیان واقع در حاشیه تالاب تنوردر، توسط آقایان ذلقی و روشنی از کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دورود، برای نخستین بار در استان لرستان مشاهده و گزارش گردید.

قائد رحمتی گفت: این پرنده در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت  (IUCN) در رده حساس و آسیب‌پذیر قرار دارد و در ضمیمه یک کنوانسیون منع تجارت بین المللی گونه‌های در معرض انقراض(CITES ) قرار دارد و تجارت آن به هر نحو، غیرقانونی است.

قائد رحمتی در مورد مشخصات هوبره که در ایران جزء پرندگان در معرض خطر انقراض  قرار دارد اظهار داشت: این پرنده از راسته درناسانان است که پرندگانی خشکزی با جثه متوسط تا بسیار بزرگ‌اند و پاها و گردن بلند و منقار قوی و کوتاه دارند؛ طول بدنش از نوک منقار تا انتهای دم، بین 55 تا ۶۵ سانتی‌متر و فاصله و گستردگی بالها 135 تا 170 سانتیمتر است.

معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: امسال چهار گونه پرنده شامل پرنده دودوک در رومشکان، خروس کولی سینه سیاه در تالاب گوری بلمک پلدختر، تلیله بلوطی در تالاب خروسان ازنا و هوبره در حوالی تالاب تنوردر دورود برای اولین بار دراستان مشاهده و ثبت شده است که با اضافه شدن این گونه ها به پرندگان استان تعداد پرندگان مشاهده و ثبت شده دراستان به 240 گونه می رسد.

         

بازگشت

افزودن یک دیدگاه