پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

مخاطرات زیست محیطی و شیوع بیماریها ناشی از عدم مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی

توسط اکرم احمدی (دیدگاه‌ها: 0)

چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۱

در مورخ 91/10/5 به همت اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان ،دانشگاه علوم پزشکی و دفتر آموزش و برنامه ریزی سازمان محیط زیست یک دوره آموزش 3 روزه با موضوع مدیریت پسماندهای پزشکی و پسماندهای وابسته برگزار گردید .

در این دوره آموزشی کارشناسان محیط زیست و کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لرستان خواهند داشت .

در ابتدای شروع دوره مهندس صفر زاده مدیر گروه بهداشت محیط استان لرستان ضمن خیر مقدم به حضار و قدر دانی از برگزار کنندگان این دوره آموزشی اذعان داشتند که آموزش و ارتقاء سطح دانش زیست محیطی و فرهنگ سازی در این خصوص باید سرلوحه وظایف ما قرار گیرد و بر تداوم هر چه بیشتر این آموزشها سعی شود .files/news/khabar/do.jpg

ایشان بیان نمودند که : حفاظت محیط زیست و علوم پزشکی باید همواره در کنار هم باشند زیرا وظایف این دو دستگاه با هم مرتبط بوده و هردو در جهت ارتقای سلامت جامعه گام برمی دارند .

در ادامه کارگاه آموزشی ، مهندس بازگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار داشتند که : آموزش جزء لاینحل وظایف ما می باشد ، ما برای پیشرفت در کارها و وظایفمان باید اطلاعات کامل و جامعی را داشته باشیم و در جهت رسیدن به این امر باید ظرفیت سازی کرده و سطح دانش خود را ارتقاء دهیم و به این منظور هم نیاز به آموزش و دوره های مرتبط می باشد که باید در جهت برگزاری این دوره ها هرچه بیشتر و بهتر گام برداشته شود .

دکتر عسگری از اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران که به عنوان مدرس در این دوره حضور داشتند اذعان داشتند که : پسماندهای پزشکی از خطرناکترین پسماندها می باشند که اگر مدیریت صحیح نشود می تواند خطرات مضر فراوان و جبران ناپذیری را موجب گردد .files/news/khabar/do1.jpg

ایشان با بیان اینکه پسماندها پزشکی به چهار گروه : پسماندهای عفونی ، پسماندهای آسیب شناسی ، پسماندهای دارویی و خطرناک و پسماندهای تیز و برنده تقسیم می شوند ، اظهار داشتند که پزشکان ، پرستاران و کارگران خدماتی بیمارستانها جزو مهمترین افرادی می باشند که در معرض خطر این پسماندها هستند .

دکتر عسگری مراحل مدیریت مواد زائد پزشکی را در مرحله اول شناسایی منابع آن ، دوم تعیین انواع و کمیت پسماندهای تولیدی و مرحله سوم تعیین اینکه آیا این پسماندها عفونی ، خطرناک و رادیو اکتیو هستند را بیان داشتند .files/news/khabar/do3.jpg

ایشان در ادامه با بیان اینکه مدیریت پسماند وظیفه تولید کننده می باشد اظهار نمودند که محیط زیست یک سازمان ناظر عالی می باشد و وظیفه اش نظارت می باشد . در وحله اول تولید کننده باید جوابگوی وزارت بهداشت باشد و پس از آن هم تولید کننده و هم بهداشت هردو باید جوابگوی سازمان محیط زیست باشند . 

 

اکرم احمدی - روابط عمومی حفاظت محیط زیست لرستان

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه