پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

کمیته آزاد راه خرم آباد-اراک

توسط محمدهادی رستمی (دیدگاه‌ها: 0)

چهار شنبه 26آذر ماه

 

اولین جلسه کمیته استانی ارزیابی اثرات زیست محیطی استان لرستان در تاریخ 26 /9/92 در محل اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان برگزار گردید :

مدیر کل محیط زیست لرستان با اعلام این خبر افزودند  در این جلسه طرحهای ارزیابی اثرات زیست محیطی آزادراه اراک خرم آباد و نیز تصفیه خانه شهر دورود مورد بررسی قرار گرفت .ایشان ضمن اشاره به مشکلات زیست محیطی فعلی شهر دورود ناشی از رها سازی فاضلاب تصفیه نشده در رودخانه های تیره و ماربره افزودند با احداث تصفیه خانه  فاضلاب شهر دورود امیدواریم مشکلات زیست محیطی فعلی مرتفع گردد . آقای مهندس بازگیر افزودند کمیته با توجه به  ایرادات جزیی طرح  با در نظر گرفتن اصلاحاتی کلیات طرح را مورد تصویب قرار دادند . ایشان همچنین در مورد آزاد راه اراک خرم آباد گفتند  با ساخت این آزاد راه علاوه بر رفع خطر و ایمن سازی تردد حدود 30 کیلیومتر از طول مسیر فعلی کاسته می شود . ایشان ضمن برشمردن  ضرورت احداث این طرح و نیز جایگاه طرح در برنامه ها و سیاست های کلی دولت یاد اور شدند که با احداث این طرح از یک طرف  زنجیره  آزاد راه شمال به جنوب کشور تکمیل خواهد شد و از طرف دیگر با توجه به مسیر پیشنهادی کمترین آثار منفی زیست محیطی در محدوده استان لرستان برای این طرح بروز خواهد کرد ودر مجموع آثار مثبت اجرای پروژه از  آثار منفی آن بیشتر خواهد بود .

مهندس آهور سرپرست اداره محیط زیست انسانی اداره کل  در مورد جزئیات طرح گفتند: بیش از 90 درصد محدوده بلافصل و مستقیم محل احداث پروژه فاقد اکو سیستم های طبیعی بوده و بیشتر شامل اراضی انسان ساخت,رخنمون های سنگی  و فاقد پوشش گیاهی و همچنین اراضی زراعی دیم و آبی است و فقط حدود 3 درصد از مساحت منطقه اکوسیستم مرتعی کوهستانی است و این عدم حساسیت های محیطی نظیر زیستگاهها و رویشگاههای دست نخورده و ارزشمند در محدوده بلا فصل پروژه, ارزشهای مثبت پروژه را تقویت میکند  اما با توجه به اینکه  در محدوده غیر مستقیم پروژه مناطق شکار و صید ممنوع گرین,تالاب بیشه دالان و تالاب تنوردر  وجود دارند و مشاور محترم طرح اثرات زیست محیطی اجرای پروژه بر این مناطق را مطالعه نکرده است . کمیته ضمن تصویب کلیات پروژه مشاور را ملزم کردند که این اصلاحات را انجام تا طرح اصلاح شده جهت طرح در کمیته ملی ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست آماده گردد

رستمی –اداره روابط عمومی محیط زیست لرستان

 

بازگشت

افزودن یک دیدگاه