پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

حفاظت از لايه حياتی كره زمين و كمك به كاهش گرمايش جهانی

(دیدگاه‌ها: 0)

شنبه ۲۵ تیر ۱۳۸۹

محمد علی نوریان در این نشست گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به اصل پنجاهم قانون اساسی و با توجه به تصویب قانون الحاق دولت به كنوانسیون وین در آذر ماه سال 1368، متن پروتكل مونترال را نیز به تبع آن مورد تائید قرار داد و از همان زمان فعالیت های ملی خود را در چارچوب همكاری های بین المللی برای اجرای مفاد آن آغاز نموده است.
وی ادامه داد: كشور جمهوری اسلامی ایران در سالهای پس از آن سه الحاقیه پروتكل یعنی الحاقیه لندن و كپنهاگ را در سال 1375 و اصلاحیه مونترال را در سال 1380 از تصویب مجلس گذرانده است. الحاقیه چهارم یعنی پكن نیز در مراحل تصویب قرار دارد.
نوریان افزود: به عنوان یكی از متعهدین كنوانسیون وین و پروتكل مونترال، كشور جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارد كه تاكنون توانسته است به تمامی تعهدات خود در قبال جامعه جهانی در راستای حذف فرین ها، هالن ها و تتراكلرید كربن كه موعد مقرر حذف كامل آنها تا اول ژانویه 2010 میلادی بود عمل نماید.
ایشان تصریح كرد: دستیابی به این مهم نه به تنهایی بلكه با حضور و مساعدت همه جانبه تمامی دست اندركاران دولتی، اتحادیه ها و بخش خصوصی صورت گرفته است اجرای برنامه های پروتكل مونترال در كشور یعنی از حدود دو دهه پیش تاكنون آموزه های مهمی را در اختیار ما قرار داده است.
معاون محیط زیست انسانی گفت: یكی از دست آوردهای بسیار مهم اجرای پیمان نامه های بین المللی و بویژه پروتكل مونترال در ایران ایجاد و تقویت ظرفیت های ملی در بخش های مختلف از جمله ارتقاء دانش فنی و انتقال فن آورهای نوین سازگار با محیط زیست در بخش های صنعت، كشاورزی و خدمات، بهبود توان مدیریتی و ظرفیت های نیروی انسانی متخصص، تقویت و استفاده بهینه و موثر از قوانین و مقررات كشوری و تنویر افكار عمومی نسبت به اهمیت مسائل و بحران های زیست محیطی جهانی و شفاف سازی افكار عمومی در ارتباط با نقش آنها در حفاظت از سیستم های حافظ حیات بر روی كره زمین در راستای نیل به اهداف توسعه هزاره و توسعه پایدار بوده است.
وی یكی از مهمترین جنبه های اجرای این پیمان نامه بین المللی را تقویت همكاری های بین سازمان های دولتی، اتحادیه ها و صنوف و واحدهای صنعتی و خدماتی مصرف كننده مواد مخرب لایه ازن عنوان كرد و افزود: یكی از نمودهای چنین همكاری هایی ایجاد و راهبری شبكه ملی اوزن است كه ایران در این زمینه به عنوان یكی از كشورهای پیشرو منطقه می تواند دستاوردهای آن را به سایر كشورهای عضو انتقال دهد.
نوریان تاكید كرد: در تمامی این سالها سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران همواره بر استفاده بهینه از ظرفیت های ملی و تقویت همكاری ها با كشورهای همسایه برای تحقق اهداف مورد نظر بوده است. معاون محیط زیست انسانی برای كشورهای مشمول ماده 5 پروتكل مونترال، سال 2010 میلادی را نقطه عطفی در عمل به تعهدات این كشورها در قبال پروتكل مونترال دانست و یادآور شد: با وجود تمام تجربیات با ارزشی كه از اجرای برنامه های حذف ملی فریون ها و سایر برنامه ها و پروژه های حذف بخشی حاصل شده است، ما با چالش های جدیدی در ورود به مرحله دوم از تعهداتمان یعنی هیدرو كلروفلورو كربن ها روبرو هستیم از جمله این چالش ها تلاش در جهت حذف تدریجی و جایگزینی موادی است كه تاكنون به عنوان جایگزین های موقت برای فریون ها مطرح بوده و مورد استفاده قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر سهولت دسترسی به هیدرو كلرو فلورو كربن ها در بازار تجارت جهانی و سایر مزایای فنی و اقتصادی كاربرد این مواد، تلاش در جهت جایگزینی و حذف آنها از چرخه مصرف را مضاعف كرده است. نوریان در ادامه گفت: از بعد زمانی، اعضاء پروتكل مونترال در نوزدهمین نشست خود در سال 2007 میلادی تسریع در حذف هیدرو كلرو فلورو كربن ها را تصویب كردند.
به گفته وی این مصوبه، كشورهای مشمول ماده 5 پروتكل را متعهد می كند تا در مرحله اول تعهدات خود تا سال 2013 نسبت به تثبیت مصرف هیدرو كلرو فلور كربن ها در حد میانگین سالهای پایه یعنی 2009 و 2010 و تا سال 2015 نسبت به 10 درصد از كل میانگین مصرف سال های پایه خود اقدام كنند. این بدان معنی است كه در خوش بینانه ترین دیدگاه و در صورت تصویب برنامه های كشور برای اجرای مرحله اول تعهدات و آغاز فعالیت ها از سال 2011 میلادی، ما تنها 2 سال فرصت داریم تا به اولین گام از تعهدات خود جامه عمل بپوشانیم. و این هدف با توجه به چالش های موجود، تالش و همت مضاعفی را طلب می كند.
ایشان در این زمینه همكاری تمامی دست اندر كاران هم در مرحله تدوین طرح و هم در مرحله اجراء را خواستار شد و گفت: برای دستیابی به چنین هدفی تاكنون با برگزاری دو مجموعه از نشست های مشورتی در اسفند ماه 1387 و آذر ماه 1388 از نظرات و تجربیات تمامی دست اندركاران از جمله صاحبان صنایع، اتحادیه ها، متخصصین داخلی و خارجی، آژانس های اجرائی، نمایندگان داخلی و خارجی كارخانجات سازنده تجهیزات جایگزین و سایر نهادهای رسمی ذیربط و صاحبنظران برای تحلیل موضوعات مختلف مرتبط با حذف هیدرو كلرو فلورو كربن ها استفاده به عمل آمده است.
قائم مقام رئیس سازمان در پایان یادآور شد: مسائل و بحران های زیست محیطی بویژه در سطح جهانی موضوعاتی هستند كه به دلیل ارتباط بسیار تنگاتنگ و پیچیده نظام زیستی نیازمند اتخاذ نگرشی جامع، همه جانبه نگر و بلند مدت می باشند و بر این اساس تنها می توان انتظار داشت كه با حل یك معضل زیست محیطی به حل بخش كوچكی از مسائل محیط زیستمان كمك كنیم.

بازگشت