پیامبر اکرم (صلی الله) فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل های مومنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.

لرستان در یک نگاه

استان لرستان با مساحتی معادل ۲۸۳۰۶ کیلومتر مربع در غرب کشور ۱/۷ درصد وسعت ایران را به خود اختصاص داده است.

بلندترین نقطه مربوط به اشترانکوه به ارتفاع ۴۰۸۰ متر از سطح دریا و پست‌ترین نقطه به ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دریا در محدوده پلدختر واقع شده است. اقلیم استان از جریان دو توده هوایی مرطوب سودانی دریای سرخ و فلات عربستان از سمت جنوب و دیگری جریان‌های معتدل مرطوب مدیترانه‌ای که از سمت غرب استان را تحت تاثیر قرار می‌دهند به صورتی که میانگین ریزش‌های جوی سالانه در حدود ۵۵۰ میلیمتر در سال، بعد از استان‌های حوضه دریای خزر و حوضه دریاچه ارومیه سومین منطقه پرباران کشور بشمار می‌رود و ۱۱ درصد آب‌های جاری کشور را در خود جای داده است.

لرستان دارای ۱۰ شهرستان ۲۳ شهر، ۲۷ بخش و ۲۸۵۷ روستا بوده و براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۸۵ جمعیتی معادل ۱۷۱۶۵۲۷ نفر را در خود جای داده است.

این استان از تاریخ و قدمتی بسیار بالا برخوردار بوده به طوری که براساس اسناد معتبر اولین اقامتگاه‌های لرستان مربوط به دوره زازی در ۹۰۰ سال قبل از میلاد و اولین دهکده نیمه مسکونی در این منطقه در دره هیلان در ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد احداث گردیده است. زبان رایج این خطه لری و مذهبشان شیعه جعفری و به خونگرمی و مهمان نوازی شهرت دارند.